6. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Babiš dle Sartoriho. Boj o Sorose má nečekané roviny

Maďarský premiér Viktor Orbán a americký miliardář George Soros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán a americký miliardář George Soros. | foto: Lidovky.cz

Zemřel Giovanni Sartori, jeden z mála moderních politologů, kteří jsou čitelní a důležití i pro nás, kteří žádný akademický titul z politické vědy nemáme. Mimo jiné už před třiceti lety přišel s pojmem videopolitika (video-power), kde popsal politickou práci s vypjatými emocemi, které však daleko přesahují schopnost řešit problémy. Podívejme se Sartoriho očima na jeden spor o jednu školu.

Středoevropská univerzita (CEU), kterou před dvěma dekádami takřka jednomyslně Klausova vláda vypudila z Prahy, by se hypoteticky mohla vrátit do Čech či na Moravu. Ta pravděpodobnost je nízká: není vůbec jisté, zda bude CEU muset opustit Budapešť; není vůbec jisté, zda je naše vágní nabídka myšlena vážně, a v neposlední řadě je dost dobře možné, že třeba z Litvy přijde opravdu lákavá nabídka. Nikoli jedna na zanedbanou pražskou Invalidovnu, kterou momentálně nabízí Česko. Ale důležitější je rovina titulků a emocí. Videopolitika.

Jediný tweet Andreje Babiše „Jedna z nejlepších škol v Evropě bude asi muset skončit. Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze?“ otevřel téma, k němuž se vyjadřují rektoři, ministři i vedení sněmovny. Tweetem nezarmoutíš, proto netušíme, jak moc jej pan Babiš myslel vážně. Mnozí pochybují, protože George Soros není ikona, před níž by se skláněli voliči hnutí ANO. Ale jeho motiv mohl být úplně jiný.

V prvé řadě lákáním liberální a vysoce akademické instituce se Andrej Babiš snaží otupit hroty té kritice, jež ho vykresluje jako technokrata s autoritativními a neliberálními sklony. Pokud by možná-premiér Babiš pozval univerzitu, kterou Viktor Orbán vypudil, jak by mohl být neliberální autokrat?

Je otázkou, jak moc tento postoj může zafungovat na zdejší umírněné liberály, zda otupí kritické ostří. Ale Babišův vzkaz „Nejsem jako Orbán, právě naopak!“ směřuje spíše než k místním voličům k partnerům do Berlína, Bruselu, Paříže či Washingtonu. Tamější média a politici věnují Středoevropské univerzitě pozornost jako snad žádné události v regionu za poslední roky. Sartori by se smutně pousmál.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz