14. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Křičeti zlato. Ověřování faktů ustupuje rychlosti

Babišův fond Hartenberg koupil většinový podíl v síti květinářství Flamengo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babišův fond Hartenberg koupil většinový podíl v síti květinářství Flamengo. | foto: Reprofoto/práce.cz

PRAHA Měla to být taková nenápadná zprávička jen pro fajnšmekry v maloobchodu: jakýsi investiční fond koupil síť prodejen květin, jejichž celkový roční obrat lehce dosahuje jedné miliardy korun. Prostě drobnost.

Jenže onen fond se jmenuje Hartenberg, kdysi jej zakládal Andrej Babiš, a jelikož Babišovo hnutí ANO před volbami slibovalo, že „květiny budou levnější, aby je muži ženám častěji kupovali“, byl hned oheň na střeše.

Pro pořádek uveďme: ano, opravdu to ANO v roce 2017 slibovalo. Řezané květiny měly přejít do nižší sazby DPH, podobně jako točené pivo či vodné a stočné, příslib se dostal dokonce do programového prohlášení první Babišovy vlády.

Jenže zlevněné kytky se nesetkaly s příliš velkým pochopením. Pivo ocení pijáci či, spíše a zejména, hostinští; vodné každá domácnost. Ale proč kytky, ptali jsme se na tomto místě?

Podle statistik se celé „květinářství a školkařství okrasných i ovocných druhů“ podílí pouhými 2,6 procenta na celkové zemědělské produkci, přičemž samo zemědělství má v národním hospodářství váhu pouhých dvou a půl procent. Celé květinářství a školkařství tvoří pouhých 65 setin promile, a řezané květiny jsou jen zlomek tohoto zlomku. Víme, že snížení DPH na neregulovaném trhu nejvíce prospěje prodejcům, u nás většinu trhu pokrývá dovoz, zejména z Nizozemska. A tak vláda svůj návrh po novinové kritice stáhla: v programovém prohlášení zůstaly všechny ostatní sliby (levnější pivo v hospodách, voda i kadeřnické služby), jen květiny vypadly. Nezlevní.

Ale poplašný oheň už plane. Doba rychlých soudů bez ohledu na fakta už má další oběť.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.