22. března 2017 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Bude hůř. Data o rostoucí populaci jsou matoucím „hrbolem“

Maminka a miminko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maminka a miminko | foto: Shutterstock

PRAHA Statistici pravili: už je líp. Nemůže za to Babiš ani Zeman, ale je to tak: je nás víc a víc. Plodíme, rodíme a zejména vyhráváme v hlasování nohama: o dvacet tisíc lidí více se přestěhovalo k nám, než od nás odešlo. Zdá se, jako bychom pomalu a nezadržitelně směřovali k jedenáctimilionové zemi.

Naše populace neroste jen díky cizincům (oněm zlopověstným ekonomickým migrantům), celou pětinou se na růstu podílí i ochota párů plodit a zejména žen rodit další malé občánky. Od roku 2002, kdy se zastavil mohutný osmiletý pokles, v podstatě nepřetržitě rosteme. Plánovači šťastných zítřků mají ještě jednu radostnou zvěst: posledních šest let vzrůstá i úhrnná plodnost, tedy ochota žen mít děti.

Jenže všechny tyto zprávy jsou jen pěnou, která kryje vody neskonale temnější.

Začněme onou plodností, což je poměr počtu dětí na počet žen ve fertilním věku. Ona opravdu krásně roste, z cifry 1,4 v roce 2011 jsme dosáhli krásných 1,6 v roce loňském. Jenže ta informace je nám platná jako mrtvému svrchník. Každá populace (mravenců, sobů či lidí) potřebuje přinejmenším dva a něco potomka na jednu samičku k prosté reprodukci. 1,6 je kolaps, nevymíráme jen díky cizincům a tomu, že momentálně plodí a vychovávají potomky silné ročníky sedmdesátých let.

Jenže s tím začíná být konec. Ženy narozené na počátku normalizace pomalu opouštějí fertilní věk, a to se prosím v takovém roce 1974 narodilo skoro 196 tisíc miminek! O dvacet let později už to byla jenom necelá polovina (v rekordním roce 1999 to bylo pouhých 89 tisíc). Celá tato slabounká kohorta narozená v letech 1994–2005 by musela mít čtyři děti v jednom páru, aby dokázala nahradit výpadek způsobený odchodem předchozí generace na „plodný odpočinek“.

Ne, tady nejde o abstraktní čísla či přesvědčení, že se zrovna Češi a Moravané musejí množit, aby bylo světu lépe. Právě proto, že pracovní trh získává jen polovinu lidí, než přicházelo dříve, zaměstnávají všechny firmy agenturní pracovníky z Polska, Ukrajiny či Bulharska. Právě proto, že nemáme děti, vybereme každý rok na důchody o desítky miliard méně, než kolik na penzích vyplatíme. Právě proto, že na trhu schází zhruba 140 tisíc lidí, neroste hospodářství tak, jak by mohlo. Nejhorší je pak onen výhled: podle všech prognóz začneme v nejbližších letech vymírat, protože děti devadesátek asi nebudou mít čtyři mimina. Prostě... bude hůř.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE – PARDUBICKÝ KRAJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz