Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Buřty, pivo a květiny. Strany závodí, která vyrobí větší schodek

Kamberský

  6:30
PRAHA - Psal se rok 2006, bylo před parlamentními volbami a partaje se předháněly v dárcích pro voliče. Zvýšily rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, zavedly školkovné a ­pastelkovné... Ta infekce se letos vrátila. Ale zatímco před jedenácti lety poslanci nadělovali jednotky, nanejvýše desítky miliard, letos strany slibují slevy a úlevy, které často znamenají pokles státních příjmů řádově vyšší. Ve čtvrtek vytáhl svá esa Andrej Babiš: zvýší skoro každému výplatu, všem navíc zlevní pivo a bůček. Pánbů s námi a zlé pryč.
Buřty a klobásy - ilustrační foto.

Buřty a klobásy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Sliby hnutí ANO jsou jakýmsi kompromisem mezi dramatickým snižováním daní (které plánuje ODS), jemným snížením daní (což chystá ČSSD) a zcela revolučním snížení sociálního pojištění (jež slibuje TOP 09). Strany se vzácně shodly, že lidi potřebují vyšší výplatu – jenže ani jedna nepřišla s reálným a­ konkrétním plánem, kde chce ušetřit.

KAMBERSKÝ: Chcete mě? Volby slibují zabijačku i Nudu v Brně

Babiš slibuje každému o pětistovku nižší sociální pojištění. Loni platilo pojištění 4 488 304 zaměstnanců a 981 355 živnostníků, takže pokud každý z nich zaplatí méně, ČSSZ vybere za rok o 33 miliard méně. Babiš hodlá drobně snížit i daň z­ příjmu zaměstnancům o jeden procentní bod (což je zhruba dvacetina současné sazby). Jelikož od nich loni vybral 150 miliard, příští ministr bude mít o sedm a půl miliardy méně.

Nižší DPH na jídlo a čepované pivo v hostincích nebude mít zásadní dopad, ale o to vážnější by byl přesun „základních potravin, masa, mléka, másla, chleba, ryb, čerstvého ovoce a­ zeleniny, vodného a stočného i řezaných květin“ do nejnižší sazby DPH, tedy z patnáctiprocentní do desetiprocentní. Co jsou ony základní potraviny? A proč zrovna řezané květiny, a­ ne třeba toaletní papír? A ­o kolik klesne výběr daně? Babiš říká, že všechny změny znamenají ztrátu 45 miliard, ale to je, vzhledem k ­výše uvedenému, velmi optimistický odhad.

Politika v roce 2017 je úplně vymknuta z kloubů. Nejuměřenější sliby mají paradoxně „tradičně rozdavační socialisté“. Daleko za nimi je ANO, jehož nápady by znamenaly propad příjmů státu o více než padesát miliard. A nejvíce se utrhly ze řetězu ODS a TOP 09, strany tradičně volající po vyrovnaném hospodaření. ODS slibuje snížení takřka všech daní, takže stát bude o sto miliard chudší, TOP 09 sice hodlá snížit jen sociální pojištění – ale zato tak dramaticky, že se propad bude blížit stovce miliard. Fiskální konzervativec by si snad měl přát, aby příští vládu tvořila ČSSD s KSČM.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...