Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Cesta do pekla je lemována dobrými úmysly. Má stát podporovat kvalitní novinařinu?

Premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan na jednání vlády 25. ledna 2023 foto: Úřad vlády ČR

Názor
Jen málo úmyslů je tak nebezpečných, jako když se někdo rozhodne páchat dobro za cizí peníze. Národní akční plán pro boj s dezinformacemi přesně takovým dobrým a nadmíru riskantním úmyslem je.
  19:36

Bojovat proti dezinformacím? Samozřejmě! Podporovat kvalitní novinařinu? Leckdo by asi řekl, že to skutečně není úkolem státu, ale většina nejspíše pokývá hlavou a nebude proti. Jenže jakmile se dostaneme k detailům, začnou nám bohulibé myšlenky pěkně drhnout.

Klíma: Stát by podporoval média granty, máme mít silnou žurnalistiku bez dezinformací

Takže třeba: Kdo bude určovat, jaká média splňují nijak nepojmenovaná kritéria „kvalitní žurnalistiky“? Kdo rozhodne, že se mají podporovat nová média a ne třeba tradiční? Nepůjdou peníze náhodou směrem k těm redakcím, které jsou k vládě vstřícnější? Nebo dokonce k těm, k nimž mají činitelé nějaký osobní vztah? Vytvořit jasná a neprůstřelná pravidla, sehnat do nich profesionály, kteří nefandí liberálům ani konzervativcům, vládě ani opozici – to bude drahý špás.

Možná by stačilo, kdyby vláda snížila pro média DPH (klidně na nulu, jak umožňují evropské směrnice). A kdyby všechna ministerstva odpovídala na novinářské otázky tak, jak tu bývalo 33 let zvykem.

Témata: vláda

Mohlo by vás zajímat