28. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Chcete mě? Volby slibují zabijačku i Nudu v Brně

Karel Schwarzenberg na sněmu TOP 09, kde oficiálně skončil jako šéf strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg na sněmu TOP 09, kde oficiálně skončil jako šéf strany. | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Už jsou tady zase volby a již dnes můžeme slíbit, že o zábavu bude postaráno. Mnozí se těší na střet čtyř předsedů v jednom kraji, ale nejzábavnější show si nachystali v Praze. Tam půjde Hamlet proti ctihodnému kmetovi a moravský starosta proti metropolitnímu partajnímu šíbrovi.

Zajímavá situace je u nováčka ANO 2011. V chemii a potravinářství bylo jméno Andrej Babiš už dávno pojmem, ale mimo agrobyznys jej před lety znal málokdo. I proto se miliardář v roce 2013 obklopil na plakátech známými jmény, která měla značce Babiš dodat věrohodnost: Stropnický, Zlatuška, Telička, Jourová, Komárek...

Nejznámější obličej, herec a bývalý šéf Divadla na Vinohradech Martin Stropnický, povede ANO v Praze, Jourová a Telička jsou v Bruselu. Podle všeho ale vypadla před čtyřmi roky velmi důležitá jména, která reprezentovala „liberální“ tvář partaje, tedy dlouholetý rektor Masarykovy univerzity v Brně a senátor Jiří Zlatuška, stejně jako bývalý novinář a komentátor Martin Komárek.

Liberální inkousti

Nejde o úplně lehké váhy, Komárek předsedal volebnímu výboru a Zlatuška důležitému výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Liberální inkousti už zjevně nejsou potřeba, zato jdou nahoru jména z byznysu. V jižních Čechách se jako číslo tři objevuje Babišova pravá ruka pro zdravotnictví, teprve třicetiletý právník Adam Vojtěch, v Libereckém kraji povede tým pekař Jiří Bláha. A když přímou podporu nechce dát Jaromír Jágr, získalo hnutí alespoň brankářského kouzelníka Milana Hniličku.

Brno nabídne skutečně sexy souboj Petr Fiala (ODS) versus Bohuslav Sobotka (ČSSD), další čtyři předsedové se utkají ve středních Čechách: Miroslav Kalousek (TOP 09), Ivan Bartoš (Piráti), Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO 2011).

Nejtěžší to budou mít stejně Pražané. Za TOP 09 kandiduje legendární téměř osmdesátiletý Karel Schwarzenberg, jenž se však už předloni ze zdravotních důvodů vzdal funkce partajního předsedy. Proti němu půjde již zmíněný Martin Stropnický, jehož politické názory aby člověk hledal s lupou. Ale nejbizarnější je pražská kandidatura Petra Gazdíka v čele spojení lidovců a Starostů. Pražanům chce učarovat starosta malé Suché Lozi, jenž se prosadil hlavně novelou zákona o rozpočtovém určení daní. Změna byla jistě potřeba, o tom žádná. Ale bude rozkošné sledovat, jak budou zhýčkaní obyvatelé metropole volit chlapíka, jenž má na čele napsáno „Sebral jsem vám dvě miliardy ročně – chcete mne?“.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na Lidovky.cz