Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Výchovné jako přinesené jablko na Štědrý den, které musíte dle vězeňského řádu na Štěpána zase vrátit

Spokojená rodina - ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Názor
Moudrý parlament předloni v létě schválil takzvané výchovné, pětistovkový bonus k důchodu pro (jednoho) rodiče za každé vychované dítě.
  12:15

Bonus penzisté začali dostávat právě teď. A právě teď zjišťují, že by jim pětistovku či pár tisícovek chtělo moudré ministerstvo financí zase sebrat.

Jak se praví v Hospodě Na Mýtince (část z hry Járy Cimrmana): „Na Štědrý den nám vždycky přinesli jablko a na Štěpána, podle vězeňského řádu, jsme ho zase museli vrátit.“

Ano, státní finance jsou v totálním rozvalu. I podle predikcí samotné vlády a jejich ministerstev nás kabinet Petra Fialy zadluží za čtyři roky nejméně o bilion a čtvrt, tedy 1250 miliard. Škrtat se musí.

Šetřit na výchovném? Nepřípustné, mohlo by to znamenat odchod z vlády, pohrozili lidovci

Stejně tak ale platí, že penzijní podpora rodičů (nikoli jen jednoho) je logická: penze nám platí naše děti a bezdětní jsou (i nechtěně) vlastně černí pasažéři průběžného důchodového systému. A pravdou také je, že roky neplacené práce matek vedou k nižším penzím, což je eklhaft. Co teď?

Chyba se stala na samém začátku, když poslanci a senátoři schválili výchovné, aniž by někde jinde oněch dvacet miliard ročně ušetřili. Nyní už bude každé rozhodnutí špatné.

Mohlo by vás zajímat