Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Covid pod stanem. Soulad táborníků s hygienou je nemožný

Táborový nástup a skautský pozdrav. foto:  Michal Šula, MAFRA

Skauti a další pořadatelé se zlobí na ministerstvo zdravotnictví, že mění podmínky testování pro táborníky. Ministerstvo je naopak nešťastné, že se snaží vyjít táborníkům vstříc a vyhovět jejich přáním a námitkám. V této debatě je těžko hledat viníka či „toho špatného“, protože tady proti sobě stojí dvě zcela rozdílné logiky a dva zcela neslučitelné požadavky.
  10:00

Letní tábory, zejména jejich divoká, tábornická větev, je v přímém rozporu s požadavky moderní, super opatrné hygieny. Pře o antigenní či PCR testy a jejich frekvenci je pak jenom projevem tohoto neřešitelného antagonismu.

Všichni víme, že děti po příšerném roce tábory zoufale potřebují. Ale zároveň víme, že ve stanech či týpí u lesa prostě není fyzicky možné dodržovat pravidla, která s epidemií za zády považujeme za potřebná. Hygienici vyžadují „tekoucí pitnou vodu, jednorázové ručníky, neúčast dětí při vaření a stravovací pláště v kuchyni“. Tedy podmínky, který žádný skutečně tábornický kemp nemůže nikdy splnit. Tak mohou fungovat zděné tábory s chatkami, umývárnami a profesionálním servisem, nikoli tábory, jichž se účastnil Rychlonožka a kde se formovala osobnost lidí jako Václav Havel, Helena Illnerová či Petr Kellner.

Skauti se dnes zlobí, že úřady chtějí od všech účastníků PCR testy, což logicky žádní náčelníci nedovedou zaručit. Ale přitom šlo jen o nabídku, jak by se turistické, indiánské, vodácké či pionýrské oddíly mohly vyhnout nutnosti jednou za týden všechny otestovat antigenními testy.

Výsledný tábornicko-testovací kompromis není z pohledu epidemiologů příliš logický, ale dává beztak těžce zkoušeným vedoucím dětských oddílů možnost tábory „nějak“ zvládnout. Ministerstvu pak nelze upřít snahu a pochopení a vstřícnost, ale celkově je jeho přístup jakousi metaforou celého našeho boje s covidem: zmatek nad zmatek.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...