Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: ČSSD nehájí pracující. Ve skutečnosti nahrává Kellnerovi, Babišovi a Bakalovi

Názory

  14:36
PRAHA - Zatím si toho nikdo nevšiml, ale v jedné věci vypálil Bohuslav Sobotka Andreji Babišovi rybník: jako první zdůraznil téma kapitálu, jenž mizí z Česka do zahraničí. Pan Babiš má přesto z pekla štěstí: pan Sobotka to dělá tak nešikovně, že schytává krajně negativní reakce i od zpravodajů a komentátorů deníku Právo.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 10. prosince v Praze na tiskové konferenci. foto: ČTK

Dokonce i od politologů Masarykovy demokratické akademie, což je taková partajní „školka“ sídlící v Lidovém domě a řízená Vladimírem Špidlou a Lubomírem Zaorálkem.

Chybu páně Sobotky můžeme shrnout do jednoho bonmotu: pokud chce ČSSD bojovat s kapitálem, proč chce dramaticky zdanit práci?

Padesát tisíc není „bohatství“

ČSSD sice říká, že je strana pracujících, ale ve skutečnosti její návrhy vyhovují nejvíce lidem, jako jsou Petr Kellner, Andrej Babiš, Marek Dospiva či Zdeněk Bakala. Tato hrstka multimiliardářů má u nás sladký život, protože máme extrémně nízké majetkové daně. Jenže proti nim zásah z Lidového domu nemíří. Naopak chce trestat všechny, kteří mají ani ne dvojnásobek průměrného platu. Proč? Proč chce, když mluví o vzdělanostní společnosti, sebrat velké množství peněz lékařům, vysokoškolským profesorům, architektům, IT specialistům či vyšším úředníkům?

ČSSD lidem neumí říct, že přijdou o peníze, hodnotí daňovou kalkulačku odborníci

Kdo za 14 000 hrubého vaří ve školce a po večerech si přivydělá pár stovek uklízením na poště, pro toho je 50 000 pohádkový plat. Ale z pohledu Západu, kam bychom takřka třicet let po převratu chtěli patřit, to není mnoho. 50 000 hrubého znamená 36 000 na ruku; s hypotékou nebo nájmem ve velkém městě, pokud je jeden z partnerů na rodičovské dovolené, zbude rodině dvacka. Určitě nejsou chudí, ale 20 000 pro vícečlennou rodinu rozhodně není „bohatství“.

Jenže přesně takovým lidem chtějí socialisté snížit výplatu, protože je to prý spravedlivé. Ba ještě hůře: chtějí trestat jejich aktivitu, jejich práci. Na ty skutečně bohaté, na ty, kteří majetek zdědili nebo jim přicinkávají miliony denně, na ty si netroufnou.

Pokud by strana chtěla mluvit o spravedlivém zdanění, nemluvila by vůbec o danění práce. Mluvila by především o vyšším zdanění dividend, kterých podle vlastních vládních analýz unikají do zahraničí stovky miliard. Ti skutečně bohatí nechodí do práce a nedostávají plat, ale platí jen patnáct procent z vyplacených dividend... Na ty si pan Sobotka netroufne, ale pana primáře by zdanil 32 procenty?

Soustředila by se třeba na „transferové ceny“, což je takové to „oje*ávání“, kdy česká pobočka cizí banky platí neskutečné peníze za „služby“ své mateřské bance třeba do Francie. Tudy unikají z jednotlivých korporací miliardy. Nedaněné korunové dluhopisy z vlastní firmy, jimiž tisíce vlastníků podobně jako Andrej Babiš optimalizovali svoje daně, také ČSSD donedávna nevadily – a kdyby nebyl pan Babiš konkurent, téma by jim bylo dodnes ukradené.

Prosazovala by na evropské úrovni to, co je český národní zájem, tedy zabránit extrakci peněz z Česka jinam. Tedy aby peníze zůstávaly tady a měli jsme z nich prospěch všichni.

Mluvila by o dědické dani z velkých majetků, která je u nás nulová (zato třeba v té ultraliberální Americe je vysoká), začala by pomalu mluvit i o dani z nemovitosti.

Kdy zdaní kapitál?

Strana práce nemá danit práci. A už vůbec ne střední třídě. Ve skutečnosti mají totiž lidé vydělávající prací od ostudných 12 000 hrubého do pohádkových 200 000 hrubého skoro stejné zájmy. Odlišné zájmy mají logicky „kapitalisté“, tedy lidé, kteří žijí z podílů na zisku akciovek nebo eseroček, z dividend a podobně. Ti mají také firmy na Kypru nebo v Nizozemsku a daní ví bůh kde a ví bůh kolik. Kolik zaplatil nejbohatší Čech Petr Kellner na daních z příjmů fyzických osob v ČR?

Sem by měli přátelé z Lidového domu napřít svoji sílu. To je „kapitál“, za jehož zdanění by měla bojovat ČSSD.

Mediální obraz neodpovídal úspěchům, vysvětluje Mládek odvolání šéfa komunikace

Odpověď na otázku, proč to nedělá, necháme na laskavém čtenáři. Jen upozorníme, že třeba o ministrovi Janu Mládkovi se říkalo – protože to z jeho chování na telekomunikačním trhu bylo očividné – že dělá všechno pro to, aby se PPF měla lépe a jeho voliči hůře.

Aby nedošlo k mýlce: teď nevyzýváme k zavedení vysoké dědické daně, daně z nemovitosti či daně z dividend (protože díky restitucím a privatizaci je Česko ve specifické situaci). Ale pokud je sociální demokracie stranou práce, měla by se brát právě za práva pracujících. O tom, že nijak nepomůže těm nejchudším, kteří neplatí žádné daně, už dnes ani nemluvě. Na ty ČSSD kašle zvysoka, stejně jako všechny ostatní partaje.

Zopakujme: vyšší zdanění práce znamená, že strana, která byla založená jako strana práce, bojuje za vyšší zdanění práce. Proti výnosům z kapitálu, proti kterému měla původně bojovat, nepodniká nic. Strana práce bojuje za zájmy kapitálu.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat