Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: ČSSD obsazuje stát

Názory

  10:28
Celá slavná depolitizace státní správy je… její největší politizací. Svým způsobem jen pouze shoda náhod, že vítr momentálně fouká do zad sociálním demokratům. Před dvaceti lety si podobně stát „obšancovala“ ODS. Rozdíl je pouze v tom, že socialisté dnes obsazují státní aparát svými lidmi takřka natrvalo.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Bylo by pokrytecké jim to vyčítat, všechny strany by se chovaly, bohužel, úplně stejně. Původní návrh zákona o státní službě loni natolik rozhněval opozici, že několik týdnů obstrukcemi blokovala dolní komoru. 

Tak úspěšně, až koalici přinutili ke kompromisům. Námitky ODS a TOP 09 byly přesvědčivé: hrozilo, že vláda doslova na věčné časy zabetonuje své lidi ve všech pozicích státní správy. Tento list dnes ukazuje několik příběhů zabetonování kádrů na ministerstvu zahraničních věcí, ale podobné příklady vidíme i jinde. 

Fakt, že „superúředníkem“ čili náměstkem ministra vnitra pro státní službu se stal Josef Postránecký, letitý pomocník ministrů za ČSSD, není vůbec náhodný. Ze současné vládní koalice jedině sociální demokraté mají vysoko ve státní správě své lidi, takže přirozeně mohou vyhrávat i ty konkurzy, které nejsou předem „zorchestrované“.
ČSSD prosazuje své kádry velmi hladce. 

Leč není to vina její, nýbrž ostatních partají. Koaliční panování vždy fungovalo na principu vzájemného zadržování. Jenže dnes sociální demokracie vládne s partnery, kteří jsou v drobné mocenské politice jednak amatéři, jednak na ni nemají lidi. Šéf ANO Andrej Babiš si umí ohlídat vliv v klíčových institucích, ale úroveň náměstků je hraniční pro jeho rozlišovací schopnosti i kapacitu. Lidovci byli vždy malou stranou a poté, co před pěti lety vypadli ze sněmovny, nejsou únavných a vyčerpávajících pozičních bitev na každém úřadu mocni ani schopni. 

Ostatně skoro tak snadno jako dnes ČSSD si přivlastnila státní aparát kdysi ODS. Když se na přelomu tisíciletí prosadily požadavky na vysokoškolské tituly pro většinu úřednictva, byli to právě občanští demokraté, kteří měli „své“ školy, skrze něž si jejich lidé snadno doháněli vzdělání. 

Nám bezpartijním občanům teď nezbývá než se modlit, aby členové ČSSD na postech byli lidé převážně bezúhonní a mravní. Protože díky definitivě vyplývající ze služebního zákona to budou právě oni, kdo budou napříště formovat charakter státu a jeho úřadů.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat