Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Duté sudy, boj proti podvodům zničí poctivce. Jak příznačné

Kamberský

  15:12
V Mníšku pod Brdy, na spodním konci náměstí stojí vinotéka. Žádná kočárkárna, pravá vinotéka s ušlechtilým mokem v těžkých lahvích pro kulinářské zážitky i se spotřebním stáčeným vínem pro dlouhé večery u televize. Své kousky sem jezdí představovat moravští vinaři i vybraní dovozci. Sudovku majitelé kupují výhradně u svých dodavatelů, od nichž berou lahvovou produkci.

Ministr zemědělství Marian Jurečka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Rodinný podnik jako z učebnice, který navíc v kdysi chudém hutním městečku pomáhá propagovat vyšší „vinnou kulturu“. Tedy přesně to, co by jistě chtěl ministr zemědělství (a jistě i jeho vládní kolegové) podporovat. Přesto jsou plány Mariana Jurečky pro podnik likvidační: v malé prodejně je de facto nemožné skladovat a uchovávat víno při teplotě 18 stupňů.

Boj pana ministra s pančovaným vínem (a pseudovínem z kočárkáren) má všechny parametry neštěstí: politik se pokusí odstranit nějaký „nešvar“, přičemž napáchá více škody než užitku. Chystaný úder proti podvodníkům zasáhne poctivé – a je velikou otázkou, zda vůbec znatelně omezí podvody.

Ať víno nestáčí trafiky na rohu, žádá Jurečka. Obchody se změní, nebo zavřou

Problém přitom bezpochyby existuje. V různých trafikách se pod názvem víno prodávají tekutiny, které mají s ušlechtilým nápojem z révy vinné společné jen malinko; a ještě častěji se pod značkou „moravské sudové“ skrývá průmyslový výrobek z ovocného moštu či hroznů dovezených takřka odkudkoli – nejčastěji z Makedonie, Moldavska či Maďarska.

U problémů s kvalitou a značením vína je nakonec zcela jedno, zda je v sudu, nebo v lahvi. Schopní podvodníci umějí do drahé lahve přidat i špetku ananasového aromatu, aby byl jejich produkt „delikátní“. Stát nepříliš kontroluje a takřka nepostihuje klamání zákazníka, ale vymýšlí zašmodrchané ptákoviny, jako je teplota skladování, zákazy prodeje či zákazy určitých druhů obalů.

Výsledkem bude pouze zátěž pro ty slušné, kteří budou ochotni se pro účely kontrol evidovat, jež mine ty neslušné, kteří budou prodávat patoky dál. Výše zmíněná vinotéka je jednou z mnoha set malých prodejen, kde je i při sebelepším přístupu technicky takřka nemožné zajistit skladování při 18 stupních. Velkoproducenti budou po likvidaci sudovky tlačit svá levná vína do supermarketů, naopak malí vinaři a malé prodejny se budou hroutit.

Na sudovém víně nestojí ani národní hospodářství, ani zemědělství, v posledku ani vinařství. Na boji o sudovku je skutečně důležité cosi jiného: za pár dnů to budou dva roky od voleb, z nichž tato vláda vzešla. Stihla zrušit některé reformy svých předchůdkyň a protlačila svůj služební zákon. Jinak nic. Ticho, duto, jak v prázdných sudech.