130 let
Vladimíra Dvořáková.

Vladimíra Dvořáková. | foto: Michal Šula, MAFRA

KAMBERSKÝ: Dvořáková na Hrad. Povede sporný úřad ještě spornější osoba?

Názory
  •   12:03
Tlačit do čela úřadu pro kontrolu hospodaření stran profesorku Vladimíru Dvořákovou je jako dělat z Ivana Horníka šéfa fotbalových rozhodčích. Ačkoli si většina lidí myslí opak a považuje ji za odvážnou ženu, která se nebála říznout do plzeňských práv, skutečnost je přesně obrácená: právě Dvořáková coby šéfka akreditační komise umožnila, aby nežity jako plzeňská práva či slavný UJAK vznikly a prosperovaly. Bezpochyby měla tehdejší komise menší úřad a pravomoci, bezpochyby nějakou aktivitu vůči pseudoškolám vykazovala, ale základní odpovědnosti ji nikdo nezbaví.

Paní Dvořáková leží mnohým v žaludku. Svého času moralizovala ve vysílání České televize takřka denně, napsala knihu o „rozkládání/rozkrádání státu“, přičemž sama byla spoluzodpovědná za marasmus vysokého školství a za morální autoritu ji mohl považovat jen neználek. Nastoupit za nejtužší normalizace na FF UK, vybrat si obor ruština–historie, vstoupit ještě za studií do KSČ? To vyžaduje opravdu silnou náturu.

Ale nešť. Chyby mládí jsou chyby mládí, spousta lidí v dospělosti ukázala, že jsou z kvalitního těsta. Ne tak Dvořáková. I po převratu dále spolupracovala třeba s Miloslavem Ransdorfem, vytvořili dokonce i společnou publikaci Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách (1992). Své členství v KSČ tajila, přiznala jej až pod nátlakem v roce 2011. Všechno to by mohl vzít čert, kdyby předváděla skvělou práci. Jenže právě za jejího předsedání akreditační komisi dosáhly podvodné vysoké školy největšího rozmachu. A co je klíčové, právě to politikům vyhovovalo. Nejenže potřebovali pro své straníky na úřadech získat VŠ diplomy, ale tituly chtěli i sami pro sebe: Michal Hašek získal titul doktora práv na škole ve slovenském městečku Sládkovičovo, Milan Chovanec vystudoval celá plzeňská práva za devět měsíců.

Možná že ale přesně toto partaje chtějí. Jestli hledají někoho ohebného, poslušného, kdo by takovou práci přijal a k potěše vládců zvládl i v roce 1987, kdy by kontroloval strany Národní fronty i vůdčí úlohu Komunistické strany Československa, pak si vybraly osobu nejpovolanější.

Autor: Petr Kamberský
  • Vybrali jsme pro Vás