Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Fusekle. Je Andrej Babiš neschopný matlal, nebo ví, co dělá?

Premiér v demisi Andrej Babiš po schůzi s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Andrej Babiš po schůzi s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. | foto: ČTK

PRAHA  Půl roku od voleb jsme stále bez většinové vlády. Prezident vyzývá k takové dohodě, jakou vítěz voleb odmítá. Co se nám tu děje?

Možná vysvětlení jsou v podstatě jen dvě. Buď je Andrej Babiš zmateně improvizující nýmand, který neumí vyjednávat a ani po takřka šesti měsících nemá dohodu na dosah. Nebo zatraceně dobře ví, co dělá, a celou dobu směřuje k cíli. Přiznáváme: představa premiéra nekňuby je krajně nepříjemná. Ta druhá je ještě nepříjemnější.

Ale popořádku. Před necelým týdnem zkrachoval takřka hotový deal: ANO mělo vládnout s ČSSD za tiché podpory komunistů. Ten krach byl svým způsobem nepochopitelný. Kdyby obě strany spolupracovat chtěly, tak by jistě našly nějaký kompromis i v otázce obsazení ministerstva vnitra. Česká politika zvládla v uplynulých letech rozmotat složitější uzly. Přesto oboustranný zásek znamenal definitivní konec jednání.

Hned poté premiér oznámí, že si „nechá poradit“ od pana prezidenta – přičemž by bylo velmi podivné, kdyby netušil, co mu asi Miloš Zeman zašeptá do ouška. A ejhle: ANO prý má zkusit domluvit se s komunisty Vojtěcha Filipa a „okamuristy“ Tomia Okamury. Tedy přesně to, co Andrej Babiš celých těch takřka šest měsíců odmítal.

Důvody jeho zdrženlivosti jsou zřejmé: Evropa i domov. Pustit k moci nejen komunisty, ale i pravý extrém Babišovi přinese problémy uvnitř hnutí (malé), demonstrace na náměstích (již větší), ale zejména pozdvižená obočí v Bruselu a zvláště v Berlíně. Na pravicový extrém je německá veřejnost obzvláště citlivá a spolupráce s Okamurou by škodila jak Babišovi premiérovi, tak Babišovi byznysmenovi.

Pravdou přitom je, že vláda s podporou extrémistů není z žádném případě nevyhnutelná. Stačí, aby se šéf ANO vzdal svého osobního místa v čele vlády. Jeho dnešní dilema je tak v podstatě stejné, jako bylo den po volbách: ustoupit z požadavku, že on bude premiérem, nebo pustit k lizu extremisty?

Dnešní narativ hnutí ANO je zřejmý: „Půl roku se s námi nechtěl nikdo bavit, tak jsme se nakonec museli domluvit s těmi, kteří k domluvě ochotní byli.“ Všechno bohužel nahrává interpretaci, že Andrej Babiš se prostě nechce dělit, a komunisté a okamurovci chtějí z „kořisti“ ten nejmenší díl. Možná nás tady někdo už půl roku tahá za fusekli.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....