Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Je třeba zabít Nováka. Jak vláda sejmula předsedu ČTU

Odvolaný předseda ČTÚ Jaromír Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný předseda ČTÚ Jaromír Novák. | foto: archiv ČTÚ

Praha Vláda se rozhodla sejmout předsedu Českého telekomunikačního úřadu Jaromíra Nováka. Napřed, den před likvidací, vyšel v deníku E15 článek postavený jen na anonymních zdrojích, dle něhož byl Novák ve střetu zájmů. Ten střet zájmů se projevil takto: Pan Novák se kamarádí s panem Malým, taktéž letitým státním úředníkem.

Poté, co stát přestal jevit o služby pana Malého zájem, stal se dotyčný konzultantem. A jelikož Malý několik měsíců pomáhal jednomu ze zájemců o sítě nové generace, je prý pan Novák ve střetu zájmů. Z toho jde hlava šejdrem.

Kdyby měl být střetem zájmů fakt, že se s někým znáte, musel by pan ministr průmyslu Karel Havlíček rezignovat čtyřiadvacetkrát za den a premiér Andrej Babiš odstupovat šedesátkrát za minutu. O tom, že Havlíčkem nově jmenovaná předsedkyně ČTÚ Hana Továrková sedí v orgánech desítek firem, ani nemluvě – to není jen střet zájmů, ale porušení zákona.

V rozhovoru pro Lidové noviny pak ministr Havlíček řekl, že se vláda musela pana Nováka zbavit, protože měla „informace od tajných služeb“. Jaké informace, samozřejmě ani nenaznačil, protože to je pochopitelně tajné. Je to hodně zvláštní věc: člověk by se třeba domníval, že se chce našich sítí zmocnit nějaká cizí mocnost a rozvědka vládu varuje. Ale nic takového: zájemci byli jen z Česka a vláda naopak zve zahraniční zájemce.

A teď pozor: co kdyby se ukázalo, že se pan Malý setkával i s paní Továrkovou? Odvolá ji vláda také? Samé otázky…

Z dostupných informací se zdá být zřejmé, že se vláda rozhodla zrušit aukci 5G sítí proto, že se jí nepozdával pravděpodobný vítěz. A věří, že s novou aukcí přijdou noví zájemci, na telekomunikační trh vstoupí silný čtvrtý hráč, zlevní ceny mobilních dat a všichni budeme šťastni.

Obávám se však, že to dopadne úplně obráceně. Aukce 5G sítí se letos nestihne (ačkoli s nimi počítá i státní rozpočet). Žádný nový světový investor nepřijde. A jediným výsledkem bude fakt, že rychlý přenos dat pomocí 5G sítí bude opožděn, v rozpočtu bude sekera a jediný, kdo si bude mnout ruce, bude naše báječné trio O2, T-Mobile a Vodafone, které i nadále bude ze zákazníků ždímat za data mnohem víc, než kolik se platí v okolních zemích.

Uznávám, že je to jen a jen moje ošklivá hypotéza. Ale docela by mě zajímalo: kdyby se tato předpověď potvrdila, zda se duo Havlíček–Babiš omluví nikoli panu Novákovi, ale celému národu. A vice versa: nic by mne nepotěšilo víc, než kdybych se na konci roku musel omlouvat jak panu ministrovi, tak panu premiérovi. A předem slibuji, že peníze ušetřené za levnější data pošlu na libovolné účely: klidně panu Havlíčkovi na volební kampaň.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.