Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: K soudu s nimi

Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas. | foto: ČTK

Olomoučtí státní zástupci nasedli na tygra: trvají na své právní konstrukci "premiér spáchal trestný čin uplácení". Měli bychom jim poděkovat. Za prvé: celá kauza tak asi skončí před soudem. A za druhé: pokud se ukáže, že jejich konstrukt je od počátku vadný, nebudou to moci přejít bez důsledků.

Obvinění Petra Nečase z podplácení "nedotknutelných" poslanců vypadá jako absurdní a nelogický krok, ale svým způsobem vyplývá z ambivalentního verdiktu Nejvyššího soudu, který na bývalé poslance vztáhl indemnitu (čímž je vyňal ze stíhání), ale poslanci-premiérovi ji upřel.

V tuto chvíli slyšíme dva zcela nekompatibilní příběhy. První, Ištvanův, vypráví o trestném činu uplácení (tehdejší premiér nabídl tehdejším poslancům trafiku čili úplatek). Druhý příběh, Nečasův, vypráví o nečistém politickém handlu, který však zůstává v hájemství politiky, nikoli trestního zákoníku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ištvanovu verzi podpírá znechucení lidu z establishmentu, Nečasovu zas běžná praxe - ani prezident Obama by neprosadil svou agendu, kdyby "neuplácel" zákonodárce.

Tento list opakovaně napsal, že "nabídnutí práce není úplatek" a že celá Ištvanova právní konstrukce neobstojí. Bude dobře, když tento názor potvrdí, či vyvrátí jediný kompetentní soudce, tedy soud.

Nikoli Nečas, ale my zoufale potřebujeme vědět, zda se v největší kauze našich novodobých dějin zbláznili státní zástupci, nebo zda naopak zbavili Česko korupčního vředu.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...