Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Kdy nás Petr Pavel zachrání?

Petr Pavel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Pavel | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak se pozná budoucí prezident? Má čitelné názory, ví, co chce, a umí to národu jasně sdělit. Jako třeba tento muž: „Jako bývalý voják jsem zvyklý sloužit a být připravený sloužit. Já nabízím službu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na občanech, zda tuto nabídku budou vnímat a zda vznikne příznivá reakce v podobě poptávky,“ prohlásil v televizi CNN Prima News.

A protože k této jasné a jednoznačné odpovědi přidala redakce titulek Generál Pavel: Jsem připravený kandidovat na prezidenta, byla „zpráva“ na světě. Jsem potěšen.

Nic proti panu generálovi na odpočinku. Kdyby stál v druhém kole prezidentské volby proti současnému hradnímu rezidentovi, měl by ode mě hlas jistý. Jenže být jen menším zlem je málo.

Petr Pavel na Koncertu pro budoucnost.
Petr Pavel

Pavlovo „Jsem připraven sloužit“, které podává málem jako sebeobětování, je jednak legrační, jednak v přímém rozporu s jeho chováním za poslední rok. Za prvé: jeho kampaň začala už dávno, vydáním až hagiografické knihy V první linii, z níž Petr Pavel vychází jako kombinace Mirka Dušína s Dwightem Eisenhowerem.

Mimochodem, tuto velkou, těžkou, na křídovém papíře a spoustou fotografií doplněnou knihu můžete koupit už za pouhých 286 korun – což je cena, za jakou se běžně prodávají nepříliš objemné tituly tištěné na tom nejlevnějším papíře. Ano, výroba legendy za cizí peníze začala už touto dumpingovou cenou.

Za druhé už na jaře začal PP objíždět republiku s projektem Spolu silnější, pomocí něhož „Generál Petr Pavel spojuje experty, kteří další případnou krizi pomohou zvládnout rychleji, soběstačněji, a hlavně s menšími dopady na životy lidí v naší zemi“.

Jak besedy s občany pomáhají zvládnout další krizi a jaké skvělé rady zatím dali jeho experti dohromady, mi zůstává utajeno, ale to je samozřejmě páně Pavlova věc. Ale létá-li něco jako kachna, plove jako kachna a kváká jako kachna, asi to kachna opravdu bude. Pokud si někdo už rok připravuje půdu pro prezidentskou kampaň, tak proč neřekne: Chci být prezident!?

Generál Petr Pavel přebírá Řád Záslužné legie.

Generál Petr Pavel přebírá Řád Záslužné legie.

Chtít být prezidentem přece není nic špatného. Stačí říct třeba: „Věřím, že tu práci budu dělat líp než někdo jiný, že se mnou v čele budete všichni spokojeni.“ Teda skoro všichni, samozřejmě.

Ale to by nešlo. Takže se hraje na „službu“ a „rozkaz“ a podobnou slovní vatu. Ach. Těšil jsem se jako leckdo další na změnu, ale chtěl by někoho, kdo umí říci: chci být prezidentem, budu dobrým prezidentem. Někoho, jehož názory na politické, společenské a hospodářské otázky jsou zřetelné a známé. Někoho, kdo ví, čeho chce v politice dosáhnout. Ale to nejde. Takže část společnosti bude tak dlouho vzývat papírové spasitele typu Petr Pavel, až nám bude na Hradě zas trůnit někdo jako Miloš Zeman. Nebo ještě horší.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...