17. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Lidi ze SSSR láká v Česku pocit domova, ale cítí se tu jako na Západě

Slavnosti u příležitosti Dne vítězství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnosti u příležitosti Dne vítězství. | foto: Reuters

Na statistice je nejlepší, že nám svým způsobem neříká vůbec nic. Čísla bez interpretace a porozumění jsou jen čísly – pokud si je špatně vyložíme, propojíme je špatným příběhem, snadno nás svedou na scestí.

Rusové jsou sice početně až čtvrtou minoritu, jenže zrovna třeba „ruský Facebook“ VKontakte historicky používal celý ruskojazyčný prostor. Sečteme-li zde legálně žijící Rusy a Ukrajince, máme naprosto nejpočetnější uživatelskou skupinu.

Druhý důvod je zajímavější: třeba mladí Vietnamci jsou mnohem propojenější s českým jazykovým prostředím: dělají novináře, moderátory, tiskové mluvčí. Ruská menšina je integrovaná mnohem méně.

Nejzajímavější by pochopitelně bylo zjistit, nakolik se liší oficiální statistiky od reality, tedy kolik rusky mluvících cizinců v Česku skutečně přebývá. Dost možná to budou stovky tisíc lidí navíc – alespoň podle odhadů lidí z byznysu, kde se šedé a černé pracovní síly využívá.

A nakonec tu máme otázku, co, krom práce, lidi z bývalého SSSR do Česka tolik láká? Náznaky odpovědí lze vyčíst třeba z ruské literatury: Moskva je nevypočitatelná, Londýn příliš kosmopolitní, Varšava nepřátelská. Praha je oproti tomu Západ, v němž se ale cítí jako doma.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.