Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sbohem, hospodo, sbohem, zájezde! Přijdou krajně nepříjemné rozkazy

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Medvědi jsou jedni z nejnebezpečnějších predátorů zeměkoule. Takový Ursus maritimus alias medvěd lední nemá na souši nepřítele, jde z něj skutečná hrůza. Mezi lidmi se traduje, že nevyzpytatelnost těchto huňáčů plyne i z toho, že nemají mimické svaly. Ptám se: viděli jste někdy nějakou emoci na tvářích Romana Prymuly?

Skoro by se chtělo říci: kdybychom tohoto zcela neemotivního plukovníka neměli, museli bychom si ho vymyslet. Bavíte-li se s lidmi z oboru, většina z nich přiznává, že Adam Vojtěch, přezdívaný Ken, Hoch s kapesníčkem či Babišův chlapeček, byl jedním z těch výrazně lepších ministrů zdravotnictví, jakého tato země měla. 

Pravda samozřejmě je, že laťka je velmi nízko a většina jeho předchůdců byla zcela tragická – připomeňme jména jako Marie Součková, Jozef Kubinyi, Milada Emmerová, Martin Holcát či Ivan David, pro některé třeba i Tomáš Julínek. Podle Chlívku patřil pan Vojtěch spolu s Leošem Hegerem dokonce k těm nejlepším, kteří úřad na pražském Palackého náměstí kdy řídili. O jeho fungování a vystupování během koronakrize se to bohužel říci nedá. Ani omylem.

Naopak vojcl Prymula, muž loajální primárně sám sobě a svým obchodům, je tady a teď (a jen tady a teď, aby nedošlo k mýlce) takřka optimální figurou. Nenechá se vytočit sebestupidnějším dotazem. Nedá na sobě znát sebemenší emoci. Není členem žádné strany (jakkoli jeho politické afiliace jsou zjevné), takže vystupuje převážně apoliticky, jako čistý technokrat boje proti epidemii.

A v neposlední řadě: ani lidé, kteří při vyslovení premiérova jména začnou vidět rudě, nemohou tvrdit, že pan Prymula je nějaký Babišův pejsek.

Nicméně se zdá, že jakákoliv doporučení a dobré rady jsou v tomto národě k ničemu. Ačkoli máme desetinásobný počet nakažených než na jaře, ačkoli počty případů třeba mezi seniory v Praze vzrostly za poslední týden o 200 procent, chováme se, jako by se nechumelilo. Kavárny, hospody, divadla, zájezdy, večírky… Dokud nám to vláda dekretem nezakáže, své sociální kontakty prostě omezovat nebudeme.

Velké firmy pomáhají, nabídly přetížené hygieně, která nestíhá dostatečně rychle trasovat, služby svých call center, ale my, sebevědomé občanstvo, si prostě na své posvátné právo na zábavu sahat nenecháme.

Mám pro p. t. čtenáře špatnou zvěst: oni nám zatnou tipec. Nejsme-li schopni se sami omezovat, přijdou velmi striktní opatření – tedy zákazy. Čtu-li neexistující mimiku medvěda Prymuly dobře, příští týden přijdou sice časově omezené, ale velmi striktní a krajně nepříjemné rozkazy. Sbohem, lázně, sbohem, hospodo, sbohem, zájezde!

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...