Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Mnoho štěstí, pane předsedo

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Nikdy bychom nečekali, že zrovna v Lidových novinách budeme vítat kabinet Bohuslava Sobotky. Přitom aniž by ještě začal vládnout, už máme pochybností nad hlavu: Premiér chce a priori zvyšovat daně, jako by nebyly dost vysoké už dnes.

Ministr financí je majitelem obchodního impéria, tudíž jeho každý druhý krok bude možno napadnout slovy "pomáhá svým vlastním firmám".

Ministr zahraničí je doktrinář, jenž proslul spíš jako křikloun než diplomat. Ministr zemědělství si pohrává s myšlenkou uzákonit povinný podíl českých potravin v obchodech – věcí, jež je v přímém rozporu nejen s myšlenkou volného obchodu, ale i s primárním právem Evropské unie.

Ministryně sociálních věcí je členkou správní rady firmy, jejíž vznik i fungování vypadá jako učebnicový tunel na peníze. Ministr kultury si pohrává s myšlenkou, že by poplatky za televizi platili všichni – tedy i lidé z maringotek bez proudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Babišovo hnutí je ekonomicky spíše vpravo, oba jeho partneři jsou levicoví, hádky mezi předáky slyšíme den co den... Ani jedno to nevzbuzuje velkou naději na "dělnou spolupráci".

Vzato kolem a kolem: není to vláda, z níž by se za normálních okolností měl člověk radovat.  A teď obráceně. Výchozí podmínky má předseda Sobotka takřka ideální: sněmovní většinu druhou největší v dějinách, státní finance jsou jakž takž srovnané, krize v eurozóně zažehnána a hospodářství po letech bídy roste.

A zejména a především: po půlroce vlády svévolníka Miloše Zemana je Sobotkův z voleb vzešlý kabinet takřka požehnáním. Takže: mnoho štěstí, pane premiére!

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...