Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: My, lstiví Evropané. Virus zasáhl Řecko stejně jako Česko

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Česká debata o Evropě je rok od roku vyhrocenější, chaotičtější a iracionálnější. Nejsme v tom bohužel sami, stačí vzpomenout Velkou Británii... Část populace jaksi z principu kýve na vše, co se upeče mezi Paříží a Berlínem; jiná část si Moskvu nahradila Bruselem a cokoli z Unie přijde, zamítá a priori.

Následující úvaha bude vycházet z několika základních východisek; neshodneme-li se na nich, je samozřejmě zbytečné se přít o následné závěry.

Za prvé: země naší velikosti a polohy nemá jinou smysluplnou alternativu než členství v EU, jak v časech své největší slávy hlásal i dnešní vrchní euroskeptik Václav Klaus starší. Za druhé: pro zemi naší velikosti a geografické polohy je kulatý stůl EU téměř požehnáním, protože bilaterálně bychom spory s čtyřnásobně větším sousedem na severu a osminásobně větším sousedem na západě řešili mnohem obtížněji.

Za třetí: coby nadmíru průmyslová a exportní země chápeme, že volný evropský trh je klíčovým zdrojem naší prosperity. Shodneme-li se alespoň na tomto minimu, můžeme pokročit dále.

Unie jako celek chystá ohromující záchrannou operaci. To je dobře, protože bez ní hrozí, že by některé zadlužené země s vysokou nezaměstnaností (zejména Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko) spadly do dlouhodobého ekonomického marasmu. Jejich potíže by ohrozily existenci celé Unie, nejen naše exportéry.

Říká-li Andrej Babiš „Ať si půjčují samy“, pak doufejme, že to jsou jen slova pro domácí publikum, ve snaze přenechat VK mladšímu a Tomiu Okamurovi co nejmenší prostor. Ono by se mohlo stát, že by těm zemím časem už nikdo nepůjčil – nebo půjčil tak draze, že by se stejně sesypaly, což vskutku není v českém zájmu. Myslí-li to vážně a říká-li to Evropské radě, pak, jemně řečeno, nevolí úplně nejšťastnější strategii.

Nicméně předcházející slova neznamenají, že každý návrh z Bruselu je dokonalost sama. Mluvíte-li mimo záznam s europoslanci tuzemských opozičních stran, přiznávají, že současné návrhy jsou pro nás velmi nevýhodné. Alexandr Vondra (ODS) to říká dokonce opakovaně a nahlas. Ano, jsme ochotni pomoci předluženým zemím v rámci programu Next Generation, stejně jako ony pomáhají řešit naši mizející chudobu skrze kohezní fondy. Ale stále zní poněkud bláznivě, aby Česko dotovalo Španělsko či Itálii.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...