1. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Noční můra. Spojená síla protestních partají je nebývalá

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Asi to každému, kdo letošní léto sledoval turbulence domácí politiky, přijde jako čistý nesmyl. Ale přesto to napíšeme: měli jsme tu čtyři roky naprosto neuvěřitelný klid.

Skandály a bitky ve vládních řadách vedou vždy u části voličů k znechucení politikou jako celkem. Profitují pak výhradně protisystémové strany: v roce 2013 to vedlo k nečekanému úspěchu Andreje Babiše, letos by mohlo vzkřísit zdánlivě pohřbeného Tomia Okamuru.

Odvolávání, demise a podobné kratochvíle ovládly politiku až v posledních měsících, předtím panovala takřka bukolická idyla. Vládní partaje si dávaly zatraceně pozor, aby se nehádaly veřejně a přes média, díky tomu vyhrávaly jako celek evropské i krajské volby. Součet jejich dnešních preferencí jim i dnes zaručuje většinu, což je po čtyřech letech vládnutí věc v české politice zcela unikátní. Ale současný chaos a možné trestní stíhání Andreje Babiše může tuto idylu rozvrátit.

Výsledky našich parlamentních voleb se dělí v podstatě jen na dva typy. V prvním případě sedí ve sněmovně jeden subjekt s nulovým koaličním potenciálem, v druhém dva. V případě prvním je mezi poslanci jen levicový okraj (komunisté), s nímž se nikdo nechce bavit; v druhém případě tu máme extrém i vpravo: napřed republikány Miroslava Sládka, nyní různé formace pod jménem Tomia Okamury.

V jedné věci však mohou být nadcházející volby přelomové: okraj už nebude ostrakizován, ale inkorporován. S komunisty chtěl vládnout Jiří Paroubek po volbách 2006 i 2010 a Bohuslav Sobotka v roce 2013, pokaždé jim na to scházely hlasy. Sládkovi republikáni nebyli nikdy salonfähig, ale díky migrační krizi je pravý okraj všude v Evropě na vzestupu. A tak o vládní spolupráci s Okamurou mluvil Andrej Babiš už před čtyřmi lety, teď se tématu sice vyhýbá, ale kdo ví, jaká bude situace koncem října.

Odvážný politolog by možná řekl, že společná vláda ANO + Okamura + KSČM by byla nejjistější cestou k likvidaci všech tří partají, ale cena za takový kabinet by byla vysoká. S takovou „odvahou“ raději šetřit.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.