Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: O vzájemnosti. Dali jsme Evropě Miloslava Ransdorfa

Miloslav Ransdorf v srpnu 2014 během pražského připomenutí 70. výročí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ransdorf v srpnu 2014 během pražského připomenutí 70. výročí... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Když Česko před dvanácti lety vstupovalo do Evropské unie, namáhaly se moudré hlavy s otázkou: co nového, co unikátního spolku přineseme? Jedna odpověď se ukázala pravdivější než jiné: KSČM.

Žádný jiný stát neposlal do Evropy nereformovanou stalinistickou partaj. A dnes s trochou šíleného smíchu dodáváme: zatím nikdo nedodal osobu tak fascinující, jako je PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Pamětníci říkají, že byl poněkud podivínský již coby přednášející na bolševické filozofické fakultě, a o výrazné nesoustředěnosti pro normální svět vypovídají jak jeho dopravní, tak finanční lapálie. Je málo lidí, kteří během několika let za volantem dvakrát přehlédnou chodce a jednou tramvaj. A není ani příliš těch, kteří by se s vysokým příjmem dostali do mnohamilionových dluhů, aniž by byl jejich hlavní obživou byznys.

Svébytný člen ÚV KSČ se nakonec ukázal jako silná káva i pro soudruhy samotné: ačkoli seděl od převratu nonstop v parlamentu, vyexpedovali jej v roce 2004 do Bruselu a poté se jej pokusili odstavit úplně: loni byl odsunut na nevolitelné čtvrté místo, přesto jej takřka patnáct tisíc preferenčních hlasů dostalo do europarlamentu.

Ransdorfovo poslední prohlášení ukazuje, že příběh česko- -slovenské vzájemnosti v Kantonalbank bude mít ještě pár epizod. Můžeme se těšit.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR (30.000,- NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč