Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Zatřese Olomouc ČSSD? Nezvládl to Ďuričko ani Rath

Kamberský

  13:33
Sociální demokracie má problém. Má, ale menší, než by se čekalo. V prvé řadě: zatím nevíme nic více, než že dle jednoho odposlechu nabízel hejtman úplatek. Neznáme ani znění nabídky, proto doporučujeme s Rozbořilovou popravou posečkati.

Hejtman Jiří Rozbořil. foto: Tomáš FraitMAFRA

Také je nutno přiznat, že skandály, obvinění či dokonce zatčení sociálnědemokratického politika kupodivu nemívají na voličské rozhodování příliš velký vliv. Oranžový volič se hned tak nějakým skandálem nedá rozhodit: ministři Zemanovy vlády v letech 1998–2002 by mohli vyprávět. Ale máme i čerstvější zkušenosti.

Desátého října 2008 zastřelil na křtu knihy tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka jeho přítel Bohumír Ďuričko jiného Paroubkova kumpána Jana Kočku mladšího. Na veřejnost vyšly podivné vztahy a výpomoci premiéra s pražskými jemně řečeno kolotočáři. Výsledek? O týden později v krajských volbách sociální demokraté ovládli všechny kraje.

Čtrnáctého května 2012 zatkla policie hejtmana středních Čech Davida Ratha se sedmi miliony korun. Dvanáctého října téhož roku získala ČSSD v témže kraji ve volbách 76 255 hlasů a s 22 procenty opět obsadila hejtmanské křeslo. Tato kauza příští volby neovlivní. Snad jen posílí pocit „všetci kradnú“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!