16. října 2015 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zatřese Olomouc ČSSD? Nezvládl to Ďuričko ani Rath

Hejtman Jiří Rozbořil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Jiří Rozbořil. | foto: Tomáš FraitMAFRA

Sociální demokracie má problém. Má, ale menší, než by se čekalo. V prvé řadě: zatím nevíme nic více, než že dle jednoho odposlechu nabízel hejtman úplatek. Neznáme ani znění nabídky, proto doporučujeme s Rozbořilovou popravou posečkati.

Také je nutno přiznat, že skandály, obvinění či dokonce zatčení sociálnědemokratického politika kupodivu nemívají na voličské rozhodování příliš velký vliv. Oranžový volič se hned tak nějakým skandálem nedá rozhodit: ministři Zemanovy vlády v letech 1998–2002 by mohli vyprávět. Ale máme i čerstvější zkušenosti.

Desátého října 2008 zastřelil na křtu knihy tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka jeho přítel Bohumír Ďuričko jiného Paroubkova kumpána Jana Kočku mladšího. Na veřejnost vyšly podivné vztahy a výpomoci premiéra s pražskými jemně řečeno kolotočáři. Výsledek? O týden později v krajských volbách sociální demokraté ovládli všechny kraje.

Čtrnáctého května 2012 zatkla policie hejtmana středních Čech Davida Ratha se sedmi miliony korun. Dvanáctého října téhož roku získala ČSSD v témže kraji ve volbách 76 255 hlasů a s 22 procenty opět obsadila hejtmanské křeslo. Tato kauza příští volby neovlivní. Snad jen posílí pocit „všetci kradnú“.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz