Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Přestože je Zeman usvědčený lhář, v něčem má krutou pravdu

Prezident Miloš Zeman se na zámku v Lánech setkal s kandidátem na ministra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se na zámku v Lánech setkal s kandidátem na ministra... | foto: Oficiální twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Praha Některé věci by se neměly stávat. Na Velikonoce 1917 nemělo Německo vyslat z Curychu zaplombovaný vlak do Ruska, na podzim 2019 se neměl v Číně objevit nový virus a 17. dubna 2021 jsem se neměl přiznat, že souhlasím s Milošem Zemanem.

Už v devadesátých letech začal tehdejší předseda ČSSD pomlouvat novináře tezí „Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumí ničemu.“ Ačkoli soudy usvědčily pana Zemana z šíření lži, ačkoli je schopný říci cokoli, jen aby se zalíbil obecenstvu, tak v popisu mnoha zdejších mluvících hlav má krutou pravdu. Dokážeme na příběhu (asi) budoucího ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.

Podle většiny zdejších médií končí odchodem Tomáše Petříčka z Černínského paláce prozápadní zahraniční politika. A příchodem Jakuba Kulhánka nastává éra jediného, a to orientálního azimutu. LOL, jak by řekli mladí. Sugesce, že Petříček je hodnotové Dobro a Kulhánek plíživé Zlo, jen ukazuje, jak ideologickou a nevěcnou debatu vedeme.

 Ve zkratce: mezi oběma muži není významnějšího rozdílu. Oba jsou kultivovaní, prozápadní socialisté. Oba jsou spojeni s ČSSD, oba zde mají své mentory, oba svým způsobem slouží státu a oba dělají chyby a kompromisy.

Petříček byl dobrým ministrem, Kulhánek byl zatím dobrým náměstkem. Jeden byl fámulem Miroslava Pocheho, druhý podobně roste ve stínu Janu Hamáčka. Ten první má magisterský titul z Warwicku, ten druhý z Washingtonu. Oba coby profesionálové se stranickou knížkou roky sloužili coby náměstci, diplomatická komunita oba respektuje.

Ale oba jsou schopni couvnout, možná až moc: Tomáš Petříček neřekl ani popel, když se v podstatě veškerá ruská agenda převedla z ministerstva zahraničí na Hrad pod Rudolfa Jindráka. Když vznikal „lex Dukovany“, mlčel též. Ne, to panu Petříčkovi nezazlívám: těžko buntovat proti šéfovi své strany, své vlády a prezidentovi navrch. Jen ze solidního politika nedělejme rytíře v blyštivé zbroji.

Stejné je to s Jakubem Kulhánkem: když jej služební zákon pro problémy s ruštinou vyhnal z ministerstva, přijal stranickou trafiku v CEFC. Žádný zločin, ale bezpochyby hloupý kompromis. Jediný rozdíl mezi oběma muži je v „prvním dojmu“: Tomáš Petříček je sebejistý a přesvědčivý; Jakuba Kulhánka neznám, leč příliš dominance nevyzařuje.

Ostatně tato bouře je legrační proto, že za pár předvolebních měsíců ministr zahraničí nic nestihne, ani kdyby se jmenoval Alexandr Vondra či Miroslav Šlouf.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...