Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Pískový hrad. Domácí škola není pro každého

Názory

  8:09
Kvadratura kruhu je v podstatě elementární úkol proti tomu, před jakým stojí celé naše školství. Základní a střední školství, aby nedošlo k mýlce. Zatímco třeba staroslavná Cambridgeská univerzita oznámila už v květnu, že až do léta 2021 bude veškeré vyučování i zkoušení probíhat na dálku, pro žáky školou povinné se to zatím neodvážila navrhnout žádná země.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Naše civilizace tím přiznává, že kromě socializace a předávání dovedností slouží školy zejména jako odkladiště – aby se rodiče nemuseli o své ratolesti starat a mohli zvesela roztáčet kola výroby.

Od jara víme, že podzim bude nanejvýš náročný, protože už si nemůžeme znovu dovolit zastavit život v zemi, a nebude-li to nezbytně nutné, ani zastavit prezenční výuku. Škola je místo, kde se scházejí stovky dětí ze stovek rodin, v těsné blízkosti spolu mluví, interagují, dýchají stejný vzduch – ideální prostředí pro šíření nákazy.

Možná to ne všichni víte, ale zrovna letos v zimě bylo třeba v okolí Prahy hygieniky uzavřeno dost škol – kvůli obyčejné chřipce, která se v nich šířila tak rychle, že nezbylo než budovy zamknout na zámek a děti nechat doma. Zavírání škol kvůli virózám není vůbec výjimečná věc, avšak nyní je ohrožena nikoli mikrolokalita, ale celá zem.

Manuál, s nímž před začátkem nového školního roku přišlo ministerstvo školství, pochopitelně nepřináší žádné zázračné řešení. Důraz na hygienu, roušky a pravidelné větrání je sice jasný a srozumitelný, ale všichni jaksi tušíme, že případnému šíření vysoce nakažlivého viru nezabrání.

Úřední příručka je dobrá v jednom aspektu: dává poměrně velkou volnost v rozhodování ředitelům škol, protože jen oni budou jakž takž vědět, jaká je situace v rodinách žáků či okolních továrnách.

A, zejména, dává jasná pravidla pro to, kdy a jak má třída/škola případně přejít z prezenční výuky na distanční, včetně pomoci žákům, kteří doma počítač s internetem nemají. Ale jestli přijde druhá vlna, budou všechny naše obrany připomínat hrad z písku za přílivu. 

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...