Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Pískový hrad. Domácí škola není pro každého

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Kvadratura kruhu je v podstatě elementární úkol proti tomu, před jakým stojí celé naše školství. Základní a střední školství, aby nedošlo k mýlce. Zatímco třeba staroslavná Cambridgeská univerzita oznámila už v květnu, že až do léta 2021 bude veškeré vyučování i zkoušení probíhat na dálku, pro žáky školou povinné se to zatím neodvážila navrhnout žádná země.

Naše civilizace tím přiznává, že kromě socializace a předávání dovedností slouží školy zejména jako odkladiště – aby se rodiče nemuseli o své ratolesti starat a mohli zvesela roztáčet kola výroby.

Od jara víme, že podzim bude nanejvýš náročný, protože už si nemůžeme znovu dovolit zastavit život v zemi, a nebude-li to nezbytně nutné, ani zastavit prezenční výuku. Škola je místo, kde se scházejí stovky dětí ze stovek rodin, v těsné blízkosti spolu mluví, interagují, dýchají stejný vzduch – ideální prostředí pro šíření nákazy.

Možná to ne všichni víte, ale zrovna letos v zimě bylo třeba v okolí Prahy hygieniky uzavřeno dost škol – kvůli obyčejné chřipce, která se v nich šířila tak rychle, že nezbylo než budovy zamknout na zámek a děti nechat doma. Zavírání škol kvůli virózám není vůbec výjimečná věc, avšak nyní je ohrožena nikoli mikrolokalita, ale celá zem.

Manuál, s nímž před začátkem nového školního roku přišlo ministerstvo školství, pochopitelně nepřináší žádné zázračné řešení. Důraz na hygienu, roušky a pravidelné větrání je sice jasný a srozumitelný, ale všichni jaksi tušíme, že případnému šíření vysoce nakažlivého viru nezabrání.

Úřední příručka je dobrá v jednom aspektu: dává poměrně velkou volnost v rozhodování ředitelům škol, protože jen oni budou jakž takž vědět, jaká je situace v rodinách žáků či okolních továrnách.

A, zejména, dává jasná pravidla pro to, kdy a jak má třída/škola případně přejít z prezenční výuky na distanční, včetně pomoci žákům, kteří doma počítač s internetem nemají. Ale jestli přijde druhá vlna, budou všechny naše obrany připomínat hrad z písku za přílivu. 

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!