Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Poručíme viru, dešti!

Sucho - ilustrační snímek. foto: ČTK

Prší. Občas kápne, sem tam mrholí, chvílemi leje jako z konve. Začátkem května přišli vědci z portálu Intersucho s modelem, podle něhož Česko prožívá nejhorší sucho za posledních pět set let.
  5:00

Kdo četl jejich zprávy podrobně, pochopil, že „nejhorší za pět set let“ je trochu model, trochu odhad a trochu nadsázka, ale faktem je, že počátkem května byly čtyři pětiny Česka zasaženy suchem a velké části extrémním suchem. Dnes je zhruba na třetině území „počínající sucho“, výjimečné či extrémní jen v izolovaných lokalitách – a ani výhled není špatný: žádná vedra a zejména na Moravě má vydatně pršet.

KAMBERSKÝ: Na zteč, na Kavky! Radní byli vždy političtí exponenti

Rozumím meteorologii, klimatologii i hydrogeologii jako koza petrželi, přesto bedlivě sleduji všemožné způsoby, jimiž se stát snaží proti suchu bojovat. A pak bum, dva týdny trochu prší – a zemědělské sucho se vypařilo. Nejen jeden nový koronavirus, ale i obloha nám ukazuje, jak malými pány tvorstva tady jsme.

Opozici letos na jaře politické počasí příliš nepřálo. Velké krize nutně stavějí do popředí aktuální vůdce, a pokud ti všechno úplně nezorají, popularita jim stoupá. Jenže u nás se ta nejhlasitější část opozice chovala, jako by z politických dějin neznala ani čárku. Ačkoli v různých průzkumech schvalovalo kroky vlády v krizi 70–80 procent populace, některé partaje pokračovaly v klasické rétorice „vláda dělá všechno špatně“. Podnikat čelní útok na vládu, která měla ve svých krocích takovou oporu veřejnosti, bylo jako hodit si odjištěný granát pod nohy. Z politického hlediska je úplně jedno, zda se vláda chovala rozumně, či bláznivě, ale podnikat na ni v takovou chvíli čelní úrok je prostě sebevražda.

KAMBERSKÝ: Facebook je zlo. Ani Demagog nepřemůže algoritmy

Nicméně z opozičních lavic teď přišel malý, avšak symbolicky veledůležitý zákon, který získal podporu celé sněmovny. Jan Farský (STAN) přesvědčil kolegy, aby lidé, kteří vedou tábory, kroužky či sportovní soustředění, dostali týden volna navíc. Jak sám říká: „Náklady státu (odhad je padesát milionů korun) jsou v porovnání s přínosy dobrovolnictví zcela minimální. Dobrovolníci věnují výchově, vzdělávání, sportování svou energii, čas, peníze i zkušenosti.“

A leckdy je opravdu obtížné obětovat ještě několik týdnů dovolené. Byl bych samozřejmě raději, aby volno takovým svým zaměstnancům poskytovaly firmy dobrovolně a samozřejmě, což se však úplně všude neděje. Takže za všechny skautské vůdce a indiánské náčelníky, za všechny trenéry karate či učitele bubnování: Díky, pane Farský!

A na závěr smutná zpráva: jedna a čtvrt miliardy římských katolíků si prodloužili modlitby. Bojí se, aby jejich řady neopustil bratr Miroslav Kalousek, jenž je zdrcen jedním jménem, které český arcibiskup podpořil do patnáctičlenné Rady ČT.