1. března 2017 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Stín knížecí dýmky. Pravice se rozhodla pomáhat Babišovi

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zlé jazyky tvrdí, že za páně Babišovým úspěchem u voličů se neskrývá svatá trojice Peníze–Peníze–Peníze, ale nepříliš nebezpečné trio Sobotka–Kalousek–Fiala. Málokde to je vidět tak pregnantně jako na volebním boji v klíčovém obvodě: v Praze.

Občanští demokraté kulišácky složili kandidátku ze všech možných proudů, jež dnes ve straně soupeří. Na čele trůní jediná jakžtakž zkušená politička, poslankyně a starostka Jana Černochová. Druhý je Filip Humplík, nová liberální krev. Třetí pak mediální magnet a „zlý muž“ Václav Klaus junior, čtyřku má bývalý primátor Bohuslav Svoboda, s motýlkem, a ještě lékař. Co víc si přát? Bohužel hodně.

Praha už dávno není fanklub ODS, jenž, slovy Stanislava Křečka, zvolí i Klausovu tenisovou raketu. Doba, kdy tu strana získala 48,32 procenta, je nenávratně pryč, minule to byla necelá čtvrtina. Ten propad nebyl jen reakcí na dění na Úřadu vlády, ale ilustruje i proměnu voličského sebeuvědomění: voliči ODS zjistili, že asi nejsou takovými pravičáky, jak si dvacet let mysleli. Svůj odpor ke starosocialismu v podání ČSSD/KSČM pak demonstrovali volbou TOP 09 či (pro mnohé paradoxně) hlasem pro Babišovo ANO. Současná kandidátka ODS je svým způsobem skvělá, ale pro skalní a věrné. Nikoli tady a teď, kdy strana potřebuje zlákat i nestálé příznivce.

O pražském lídrovi TOP 09 netřeba psát. Celoživotní bojovník za lidská práva a bývalý kancléř Václava Havla Karel Schwarzenberg udělal díky Martinu Bursíkovi (jenž jej udělal ministrem) a Miroslavu Kalouskovi (jenž jej udělal šéfem partaje) na sklonku života zázračnou politickou kariéru. Ale pokud loni prohlásil, že není schopen práce ve sněmovně, a ze zdravotních důvodů odstoupil z čela strany, proč chce být do té sněmovny na další čtyři roky zvolen?

Zatím netušíme, koho určí, pardon zvolí, Babiš za pražského lídra. Třeba se Pražané Martinu Stropnickému vysmějí. Ale jestli dotyčný prohraje, bude to jen jeho chyba. Protivníci pro vítězství ANO zde udělali maximum.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz