Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Prioritou je policajt. Uprchlíky nemáme, proto utratíme osm miliard

Kamberský

  13:36
Věřím jen té statistice, kterou si sám zfalšuji, pochopil starou moudrost ministr vnitra Milan Chovanec. Z mezinárodních srovnání jednoznačně vyplývá, že máme policistů nadobyčejně mnoho. Píše to dokonce i Mezinárodní komparativní studie o policejních sborech, kterou si zpracovalo před čtyřmi lety samo vnitro.

Ilustrační foto foto: ČTK

Přesto chce Milan Chovanec více než osm miliard korun na to, aby nabralo další čtyři tisíce policistů. Tedy – nejen že chce, ale všichni ve vládě s tím souhlasí, včetně strážce kasy Andreje Babiše.

Vyžaduje to od člověka zvláštní talent, aby pochopil, proč je třeba najímat tisíce ozbrojenců. Zkusme si jen ty oficiální informace seřadit za sebe: Podle dat samotného ministerstva vnitra máme velmi mnoho policajtů. Kriminalita velmi výrazně klesá. Ubývá nejen vražd, ale za loňský rok klesl počet trestných činů o 14 procent!

Štědrý ministr Chovanec. Statisíce uděloval za ‚mimořádné a významné úkoly‘

Stoupá i počet objasněných případů – většina už je objasněna. Uprchlická vlna fakticky neexistuje – udělili jsme azyl 71 lidem, počet těch, kteří dostali dočasnou ochranu, je několik set. Jak z tohoto vyplývá potřeba za miliardy nabírat další policisty, to jednomu hlava nebere.

Vnitro asi tuší problém: pokud je v Česku na 100 tisíc obyvatel 416 policistů a ve dvaadvaceti evropských zemích méně (většinou výrazně méně, předčí nás jen Kypr, Malta, Španělsko a Portugalsko), bude těžší tlačit na změny. Proto si pro dokument zvaný Rozvoj Policie České republiky v letech 2016–2020 vytvořilo vlastní statistiku a zde dokazuje, že vlastně policistů příliš nemáme.

Pro srovnání jsou zde navíc použita jen některá čísla z některých zemí. Dokument je to úchvatný po všech stránkách, argumentuje se tu mj. takto: „aby vnitřní bezpečnost naší země byla v celosvětovém měřítku zachována, ba naopak posílena“.

V Česku nejspíš začnou platit stupně ohrožení před terorismem

Ne, nelze se divit policistům, že chtějí více lidí, bouchaček, sirén a počítačů. Ale je na nás, abychom řekli, co je pro zemi priorita. Takže: mnohem více než policii potřebujeme posílit armádu. Není to tak dávno, co odstupoval jeden sociálnědemokratický ministr na protest proti tomu, že armáda nebude mít 2,2 procenta HDP. A dnes? Dáváme na ni polovinu toho, co jsme slíbili spojencům, tedy 1,1 procenta HDP.

Můžeme vážně doufat, že by za nás mladí mužové ze spojeneckých zemí umírali, když jen na zemědělských dotacích rozdáme víc než na obranu země? Jsme skutečně spokojeni s tím, že třeba ve středních Čechách, kde je průměrný plat vysokoškoláka skoro 35 tisíc, má učitel na základce plat 14 a na střední 20 tisíc korun? Takže znovu: opravdu je, tady a teď, naší hlavní prioritou utratit více než osm miliard za další čtyři tisíce policajtů?

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...