16. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Přítel příteli vlkem. Sebedestrukční partajní síly jsou občas k neuvěření

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. | foto: ČTK

PRAHA Špatně se to říká a ještě hůře píše: strany vůdcovského typu mají oproti těm ukázkově demokratickým paradoxně různé výhody. Třeba že se jejich frakce ve vzájemné soutěži nedoženou až k úplnému zničení.

Takový Mirek Topolánek v roce 2006 přesvědčil skoro dva miliony voličů, což je číslo, o jakém se jeho předchůdci a ještě více následovníkům v čele může jenom zdát. Přesto stranu nenávratně poškodil, když po pádu vlády a obtížné obhajobě předsednictví na kongresu ve vysočanském hotelu Clarion prohlásil: „Nenechám ODS kmotrům!“ Topolánek sice obhájil, ale značka byla navždy poškozena: ODS je stranou kmotrů. Ukázkový příklad, jak vnitrostranický souboj může zničit partaj jako celek.

Sociální demokraté jsou v tomto ohledu mistři nad mistry. Nejen že se s chutí fackují (Wagner vs. Grulich, 1995) či si vyhrožují pěstním soubojem (Špaček vs. Foldyna, 2018), ale ve snaze porazit vnitrostranickou konkurenci vytahují jeden na druhého špínu, kterou v posledku nejvíce využijí konkurenti z ostatních partají. Jak praví stará poučka: největším nepřítelem sociálního demokrata je jiný sociální demokrat.

Kandidáti na předsedu ČSSD.

Kandidáti na předsedu ČSSD.

A této zásady se sociální demokraté nevzdávají ani ve chvíli, kdy jsou na tom v novodobé historii nejhůře. Před několika lety byla ČSSD nejsilnější v obou parlamentních komorách, ovládala kraje a pomýšlela i na prezidenta, dnes je z ní otloukánek slabší než Filipovi komunisté i Bartošovi Piráti. Hádanka pro žáka třetí obecné: Myslíte, že se socialisté v tuto chvíli semkli a táhnou za jeden provaz, nebo se kandidáti na předsedu snaží očernit jeden druhého?

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz