22. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Řekni, co chce slyšet. Zaorálek vyrazil Zemanovou a Babišovou stezkou

Nikdo kvůli tomu na mně neklečí, říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ke... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikdo kvůli tomu na mně neklečí, říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ke... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Tak už víme, co jsou „církevní restituce“ těchto voleb: byty někdejšího OKD, řečí výčepu „Bakalovy byty“. Lubomír Zaorálek slibuje, že se byty pokusí sebrat kapitalistům a předat je nájemníkům. Tedy věc, kterou nemůže splnit, ví, že ji nemůže splnit – ale ví, že volič to všechno neví. Že by nám vedle Zemana a Babiše rostl další šikula, co zmákne dav suchým rohlíkem?

Volební vůdce sociálních demokratů tuší, že volič boj proti zlotřilému velkokapitalistovi ocení, stejně jako před čtyřmi lety ocenil boj proti proradným klerikálům. Už před volbami bylo jasné, že si stát nemůže vzít zpět majetek, který církvím vrátil, ale přesto na zrušení církevních restitucí postavila ČSSD velkou část kampaně a vláda pak ustanovením jakési komise markýrovala jednání s církvemi.

I kdyby se prokázalo, že privatizace OKD nebyla v pořádku, i kdyby stát našel záminku pro odstoupení od smlouvy, tak stále stojí před Zaorálkem dva nemožné úkoly: sebrat byty současnému vlastníkovi (jenž je nabyl v dobré víře) a předat je nájemníkům. I největší nepřátelé uhlobarona uznávají, že žádnou povinnost prodat byty nájemníkům neměl. ̈

Smlouva jej pouze zavazovala, kdyby je kus po kusu chtěl prodávat, nejprve je nabídnout nájemcům. Bakala to pochopitelně neudělal: nájemníci by přišli za pár korun k velikému majetku, a pan Bakala se jen prostě nechtěl dělit. Stačilo mu, že za pár korun přišel k velikému majetku on sám.

Začíná to být docela slušná detektivka. Sociální demokracie je tak na dně, až se zdá, že může už jen růst ke svému potenciálu. ANO je naopak nejspíše těsně u svého vrcholu, takže mu spíše hrozí jen pomalý sešup. Zaorálek navíc náhle dělá všechno přesně obráceně než jeho předchůdce: neútočí na Babiše (protože tím útočí i na úspěchy celé vlády); nekňourá „volič nás neocenil“ (protože ví, že voliče bitvy minulosti nezajímají ani zbla). Dělá ještě jednu věc: zcela v duchu moderního populismu říká vrtkavému lidu věty, které on touží slyšet – tedy pokud to není úplná lež.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz