Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sabotáž. Vytěsnění Roberta Šlachty nebylo trestným činem

Robert Šlachta v parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta v parlamentu | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Slovo sabotáž je v myslích mnohých vypáleno asi hodně hluboko. Padalo v souvislosti s vyšetřováním Petra Nečase a Jany Nagyové, padlo i na ministra vnitra Milana Chovance.

Policejní důstojník, bývalý šéf expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě Jiří Komárek, dokonce obvinil ministra vnitra Chovance, policejního prezidenta a jeho náměstka ze sabotáže a pokusu o ochromení bezpečnostních složek. Jeho trestní oznámení teď Vrchní státní zastupitelství smetlo ze stolu.

Řečeno jednoduše – policejní prezident chtěl Šlachtu srovnat a naplánoval sloučení elitních útvarů do jedné centrály. Šlachta nevydržel a dal výpověď, jeho podřízený Komárek podal na své nadřízené trestní oznámení a ten „trestňák“ teď útvar Lenky Bradáčové označil za nesmysl. Té Bradáčové, která proti celé reorganizaci tolik brojila.

Robert Šlachta v parlamentu
Robert Šlachta v parlamentu

Česko je občas svérázná zem, a udání elitního policajta na svého ministra je toho důkazem. V tomto punktu si můžeme oddychnout, pokud Vrchní státní zastupitelství v Praze v čele s „revoluční“ Lenkou Bradáčovou nenašlo nic, co by podpořilo teorii sabotáže. Naopak: rozhodnutí vrhá poněkud jiné světlo na emoce, které celou reorganizaci provázely. Stejně jako nedávné zatýkání na severu ukázalo, že nová centrála proti organizovanému zločinu i nadále klidně zasahuje mezi politiky.

Málokdo asi pochybuje o tom, že nové vedení policie chtělo dostat Šlachtův útvar pod kontrolu – a že jeho odchod zapilo šampaňským. Ale to není trestný čin, jen legitimní práva a legitimní pravomoci. Příští policejní prezident zase může udělat z Roberta Šlachty „agenta s povolením zabíjet“, pokud pro něco takového najde parlamentní podporu.

Takhle prostě vypadá politika. Lze očekávat, že s podobnými závěry přijde i parlamentní vyšetřovací komise – ostatně její předseda Pavel Blažek má na Roberta Šlachtu ještě větší žízeň než Milan Chovanec.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Hnutí na podporu brexitu přesídlilo zpět do Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...