Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Šílená Amerika cenzuruje Trumpa? Svoboda projevu chrání firmu Twitter

Prezident Donald Trump při svém projevu. foto: Reuters

Praha - Poměrně rozšířenou reakcí na zablokování příspěvku současného amerického prezidenta společností Twitter je rozhořčení: cenzura, bezprecedentní omezení svobody. Ony pocity krásně shrnula Trumpova stoupenkyně a bývalá velvyslankyně Spojených států při Organizaci spojených národů Nikki Haleyová: „K umlčování lidí, natož pak prezidenta dochází například v Číně, nikoliv ve Spojených státech. Neuvěřitelné.“ (napsala to, samozřejmě, na Twitter)
  12:41

Pokud nevyjde nová ústavní žaloba, bude Trump znovu čelit impeachmentu, oznámila Pelosiová

Tento názor bezpochyby najde spoustu zastánců i u nás, protože na omezování projevu jsme mimořádně citliví, navíc zastávat se amerického prezidenta dodává některým lidem pocitu originality. Ve skutečnosti ale ústavně zaručená svoboda projevu v tomto sporu chrání společnosti jako Twitter, nikoli Donalda Trumpa.

Slavný první dodatek ústavy Spojených států, přijatý už v prosinci 1791 sice hájí svobodu vyznání a projevu oproti státní moci, ale v dlouholeté soudní praxi je vykládán poměrně extenzivně a vztahuje se na svobodu jakéhokoli projevu: tisku, shromaždování, sdružování či práva petičního. Cenzurou by proto bylo, kdyby kdokoli (třeba i Donald Trump) nesměl vyslovovat své názory. 

K ničemu takovému nedošlo. Ač se to na první pohled nezdá, svoboda projevu chrání právě soukromou společnost Twitter. Nemusí dále šířit obsah, který podle ní odporuje jejím pravidlům. Občan Donald Trump uzavřel s touto firmou smlouvu, pomocí účtu– @realDonaldTrump – využíval jejích služeb a firma usoudila, že porušil smluvní ujednání.

Úřadující americký prezident není nijak omezen ani ve svých občanských, ani politických právech, nikdo mu neznemožnil dělat projevy z tiskového centra Bílého domu ani z Oválné pracovny, nikdo mu ani nesebral jaderný kufřík – pouze jedna soukromá společnost dospěla k názoru, že jeho tweety porušují její pravidla.

Málokdo si to uvědomuje, ale instalací jakéhokoli komerčního softwaru v počítači či telefonu uzavíráme s poskytovatelem smlouvu.

KAMBERSKÝ: Přeji čtenářům lepší nový rok, ale začátek je a bude tragický

V rámci dohody se společností Facebook se zavazujeme dodržovat takzvané zásady komunity: Uživatel se zavazuje nepodněcovat ani neglorifikovat násilí, zdržet se jakýchkoli nenávistných projevů, včetně útoků na kohokoli kvůli jeho rase, etnicitě, národnosti, pohlaví atd. Nesmíme na tuto sít dávat ani zcela nevinné obrázky s nahým tělem. Twitter to má podobně: „Nesmíte se zapojovat do cíleného obtěžování osoby nebo k tomu nabádat ostatní. Patří sem i vyjádření přání, aby někdo zažil fyzickou újmu.“

Je bezpochyby na samostatnou debatu, zda příspěvky účtu @realDonaldTrump k násilí nepřímo vybízely. Respektive zda, když jejich autor viděl, že se na jeho tweety násilníci odkazují, jeho mlčení, či dokonce vyjádření pochopení pro útočníky na Kapitol má být interpretováno jako nepřímá podpora násilí. Do této právní pře se zde pouštět nebudeme. Je-li pan Trump přesvědčen, že druhá strana bezdůvodně porušila vzájemný kontrakt, přít se s ní může on. Ale až vám bude někdo vyprávět o cenzuře, která ničí Spojené státy americké a celou západní civilizaci, převeďte raději řeč na počasí. Ušetříte si spoustu rozčilování.