2. května 2017 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sobotka to sehrál skvěle, pro tuto chvíli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 73Diskuse
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | foto: ČTK

Zvláštní to věc. Bohuslav Sobotka hraje vysokou hru, hraje překvapivě a velice riskantně. A tak, jak nikdo zvenčí nečekal. Z hlediska své vlastní integrity zvolil nejlépe: odvoláním Andrej Babiše by z něj opravdu udělal mučedníka, neodvoláním by byl všem pro smích. Nyní vypadá jako politik, která má alespoň trochu testosteronu a který „se obětoval“. Tedy chlap a trochu mučedník. V tomto punktu sehráno naprosto skvěle. Tedy vzhledem k situaci, do níž sebe a stranu dostal.

Většinu z nás však zájmy ČSSD ani pana Sobotky vůbec nezajímají. Politikou zaujatá menšina je vyděšena z faktu, že klíče od moci dostává náhle opět prezident Miloš Zeman. On přijímá demisi premiéra a zejména on jmenuje případně nového předsedu vlády. To bude jeho chvíle, tu si skutečně vychutná.

Premiér oznámil demisi vlády

Vzpomeňme na rok 2013, kdy měla Mirka Němcová ve sněmovně 101 podpisů a tedy většinu pro pokračování koaliční vlády bez Petra Nečase - a Miloš Zeman přesto jmenoval vládu z úplně jiných lidí a zcela bez ohledu nejen na onu “stojedničku”, ale i na celou Poslaneckou sněmovnu.

Pokud jsme řekli, že situaci Bohuslav Sobotka sehrál skvěle, pak je nutno dodat “v tuto chvíli”. Do neřešitelné situace se dostal sám. Jistěže můžeme premiéra chápat, že považuje některé kapitoly v byznysovém životopise Andrej Babiše za nevhodné, nepřijatelné nebo dokonce zralé k policejnímu vyšetřování. Ale přesně takového Babiše si do vlády bral, s přesně takovým Babišem sepsal a podepsal koaliční smlouvu, z přesně takového Babiše udělal ministra financí a vicepremiéra.

Tvrzení, že informace o vydání korunových dluhopisů úplně mění pohled na ministra financí, nevěří jistě ani on sám. Většinový volič se bude ptát: proč tedy, obrazně řečeno, s tím proradným Babišem lezl do jedné postele, když mu tak strašně nevoní?

Jisté je tak jediné: po více než třech letech v podstatě zcela neobvyklého politického klidu se dostáváme do tradičního období chaosu a nejistoty. Pěkné léto.

  • 73Diskuse
Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
J. Čížek 18:06 3.5.2017
J. Čížek 16:09 3.5.2017
J. Čížek 12:15 3.5.2017

Najdete na Lidovky.cz