Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
28. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Špinavci a sirotci. Česká politika střečkuje od nelidskosti k pokrytectví

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Je to zvláštní věc. V Česku pracuje oficiálně podle Českého statistického ústavu 700 tisíc cizinců – v podstatě každý sedmý pracující je odjinud. Když k tomu přičteme pracovníky pololegální (mající víza do jiné země EU, třeba do Polska) a zcela ilegální (kteří třeba načerno myjí nádobí), dostaneme se možná k milionu. S tou proklínanou českou xenofobií to asi nebude tak horké – přesto je politika ochotná se štípnout na čtyřiceti dětech bez rodičů a bez domova.

Není žádné pochyby, že kdyby se, nedejbože, stalo na Slovensku něco strašlivého, je Česko připravené postarat se o statisíce, možná i miliony uprchlíků, jak se v mnohem menší míře ukázalo třeba za balkánských válek. Jen zde panuje společenský a politický konsensus: některým rizikům se chceme za každou cenu vyhnout.

Tak jako se Německo či Rakousko tolik bojí jaderné nehody, že na svém území nechtějí mít žádnou jadernou elektrárnu, tak se Česko natolik obává radikálního politického islámu, že se snaží veškerou migraci zastavit. Můžeme si při pohledu na německou Energiewende klepat na čelo, stejně jako Němci nechápou naši fobii z migrace, ale nezbývá nám než postoj toho druhého respektovat. S tím jediným rozdílem: v energetické obezřetnosti jde nakonec jen o peníze, v uprchlické otázce o lidské bytosti. A často o zcela bezbranné a nevinné lidské bytosti, mluvíme li o dětech.

Když vládní poslanci blokují diskusi ve sněmovně, pak je lze s trochou sebezapření pochopit (nechtějí, aby opozice používala děti v politickém boji, navíc tu není ministr vnitra Jan Hamáček), ale v posledku je postoj „Nepřijmeme ani jedno dítě“ jednoduše nelidský. A dost možná i politicky krátkozraký: zejména ČSSD může naštvat své liberálnější voliče. Zároveň nelze zapírat, že „dítě bez doprovodu“ může být dávno dospělý pákistánský mladík, jehož integrace může být velmi, velmi složitá – což zase velmi vědomě zamlčuje opozice.

A tak zatím s nejrozumnějším návrhem přišel ministr zahraničí Tomáš Petříček: „Měli bychom dětské válečné uprchlíky přijmout, ale bez kamer a fotících se politiků. Pojďme to udělat bez zbytečné hysterie na obou stranách, aby to byl skutečně humanitární čin, nikoliv PR akce kohokoliv.“ Otázkou je, zda tady kdokoliv chce nějaké rozumné řešení, nebo zda jde primárně o politickou propagandu Neustoupíme! versus Jsme soucitní! Uvidíme brzy, ale zatím tady hrají nad sirotky špinavou hru všichni: vláda i opozice.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...