Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Starého psa Zemana novým kouskům nenaučíš

Prezident České republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident České republiky Miloš Zeman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žalujte zákonodárce, nikoli prezidenta. Senát podle všeho nevyhoví požadavku petice, podle níž by měl prezidenta Miloše Zemana obžalovat pro velezradu za výroky k rusko-ukrajinskému konfliktu. Ústavní komise soudí, že k podání žaloby není důvod.

Je to dobrá zpráva – navzdory tomu, že prezident v mnoha ohledech poškozuje zahraničněpolitické i bezpečnostní zájmy České republiky, že společnost promyšleně rozeštvává, místo aby ji stmeloval, že obchází a ignoruje své ústavní povinnosti.

Jak napsala předsedkyně komise Eliška Wagnerová, kterou z přehnaných sympatií k Miloši Zemanovi nelze podezírat: „Žádný z předmětných výroků samostatně ani jejich souhrn nepředstavují ústavní delikt ve smyslu čl. 65 ústavy, protože jde o výroky bez doložitelných dopadů na svrchovanost a celistvost republiky.“ Úvahu lze posunout – petice napadá pouze výroky, tedy projevy politických názorů zvolené hlavy státu. Tedy nikterak nemohou být hrubým porušením demokratického pořádku. Jenže... Jenže petice nám přesto připomíná tři velké otázky: Jak přimět svévolného prezidenta respektovat ústavu? Má být „atomovka“ jménem velezrada jedinou pákou na hlavu státu? A proč je přímo volený prezident neodpovědný?

Miloš Zeman v mnoha situacích narušuje pracně vyjednaný a jednotný postoj evropských zemí vůči východním nedemokratickým režimům. Paušalizujícími a nenávistnými výroky vůči islámu jako celku narušuje vztahy s mnoha islámskými zeměmi a ohrožuje i národní bezpečnost. Odmítáním svým ústavních povinností ohledně jmenování profesorů narušuje chod země a jeho předloňský pokus jmenovat vládu bez jakékoli konzultace s parlamentem byl krokem na samé hraně ústavnosti.

Pokud senátní komise připomíná, že „prezident by měl ve svých vyjádřeních být natolik zdrženlivý, aby nemohla vzniknout žádná pochybnost stran ohrožení spojeneckých závazků“, je to zcela marný pokus. Zeman se nikdy odpovědností za své výroky nezdržoval – a nezmění se ani v roce 2015.

Kořenem problému je ústavně daná pozice prezidenta, který podle znění konstituce „reprezentuje Českou republiku navenek“ a zároveň „není ze své funkce ústavně odpovědný“. Žalujte proto zákonodárce, nikoli prezidenta.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...