21. dubna 2015 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Stát z klíčových lidí vytváří protivníky

Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta. | foto: MAFRA - Zdeněk Němec

Ta zpráva je dvakráte pikantní: senátor žaluje republiku; a na pomoc si bere bývalého šéfa arbitrážního odboru napadeného ministerstva.

Krom pikanterie skrývá příběh bohužel i systémové selhání: stát není schopen chránit své zájmy – a to ani tak, aby ze svých klíčových lidí nevytvářel nebezpečné protivníky.

Těch jmen je víc než dost: Jiří Šedivý, kdysi náčelník generálního štábu; Tomáš Krůl,
náměstek šéfa protikorupční policie, a teď naposledy Radek Šnábl. Je to velká chyba nikoli pana Šnábla, ale lidí, kteří jej s pochopitelným, ale nemoudrým rozhořčením vyhodili. Stát se musí postarat, aby jeho klíčoví zaměstnanci disponující unikátními znalostmi nemohli být nebezpeční.

Státní úředník musí mít konkurenční doložku, která zabraňuje využití know-how proti bývalému zaměstnavateli, a ještě lépe je takovéto nebezpečné muže někde tiše na pár let zaparkovat, než jejich kontakty vychladnou a důvěrné znalosti zastarají. Lapidárně řečeno: Lépe platit tisíce na zbytečném platu než miliardy za arbitráž.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!