Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman - Nečas - Rath, to je útok snů

Expremiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Petr Nečas | foto: ČTK

Politická elita ukazuje hloubku národního studu. Jen pár dnů po celonárodním vzedmutí hrdosti nad hokejovým umem dostává národ sprchu ledové tříště přímo do obličeje.

Bývalý premiér se před soudem ukazuje jako snadno vydíratelný muž, bývalý ministr a hejtman jako zloděj a podvodník a prezident, hlava a „svorník“ státu, rozebírá funkčnost státu na prvočinitele.

Několikatýdenní šeptanda okolo nejmenování tří profesorů pokročila do další fáze – ředitel Národní galerie docent Jiří Fajt říká nahlas to, co Lidové noviny naznačily již před čtrnácti dny: nejmenování dalších dvou docentů (Ivana Ošťádala a Jana Eichlera) bylo jen kouřovou clonou. Jde jen o Fajta.

Fajtova zásadní vada

Pan docent má jednu zásadní vadu: je dlouholetým kritikem Milana Knížáka, jehož do vedení Národní galerie instalovalo duo Václav Klaus – Miloš Zeman; duo, které má stále veliký vliv nejen na politiku. Zablokování stavby Kaplického knihovny, abolice, která zastavila stíhání hospodářských kauz... Osobní msty a nevraživosti z devadesátých let otravují veřejný prostor ještě v roce 2015.

Davidu Rathovi se věnujeme na jiném místě, teď je nutné jen připomenout: před volbami 2010 se předpokládalo, že premiérem bude Jiří Paroubek a Rath ministrem vnitra. A kdo ví, zda by později Rath nedosedl na premiérskou židli sám.

Petr Nečas také nebyl odsouzen, nicméně příběh jeho Lady Macbeth ukazuje, v jak hluboké bažině se česká politika nachází. Každá vládnoucí klika si porcuje vliv na bezpečnostní „složky“, které pak zneužívá k politickému (ekonomickému, osobnímu) boji. Nemějme iluze, že by se nástupem nové vlády něco zásadního změnilo.

Občas se nejen cizinci ptají, proč tak málo vyvěšujeme při státních svátcích vlajky a proč jsme hrdí na svůj stát jenom při hokeji. Tento týden přesně ukazuje proč. Místo národní hrdosti nás svírá stud.

 

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.