19. října 2012 7:03, aktualizováno  10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Těžká hodinka pravicového voliče

Bohuslav Sobotka a Vojtěch Filip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Vojtěch Filip | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Dilema tradičního, nelevicového voliče je v druhém kole senátních voleb často veleobtížné: jít, či nejít?

Třeba v Sokolově. Proti rudému Jiřímu Holanovi stojí růžový Zdeněk Berka, mimo jiné člen korupcí proslulého “Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad”. Hodit svůj hlas takovému člověku vyžaduje zatnout zuby vpravdě velmi pevně. A v devíti dalších regionech je na tom pravicový člověk úplně stejně: proti nemilému socialistovi stojí ještě nemilejší komunista - přičemž program a řeči obou stran se liší jen v detailech. Tak proč se tahat k volbám kvůli nějakému socanovi?

Další volební glosy na Lidovky.cz

Přesto je, odvažuji se tvrdit, “občanská povinnost” nás, žen a mužů loajálních polistopadovému režimu, jednoznačná: zavřít oči, stisknout čelist a  - podobně jako v prastarém košilatém vtipu “myslet na Anglii”. Tedy jít a hodit to socanům.

V Sokolově, v Břeclavi, v Karviné, v Prostějově, v Rokycanech, ve Svitavách a v Třebíči - tam všude se bude symbolicky bojovat mezi přijatelnou levicí a nostalgií po starých špatných pořádcích.  Ještě dramatičtější situace pak je v Chomutově, v Litoměřicích a v Náchodě - tam všude komunisté v prvním kole dokonce zvítězili.

Je to těžká chvilka, ale musíme si zvykat

Dlouhodobě nástup komunistů k podílu na moci asi nezastavíme, ale bylo by dobré kdyby poznali, že pro většinu národa stále ještě nejsou salonfähig.

Je to těžká chvíle, ale pro demokracii vlastně typická. Takto šla celá levicová Francie volit v roce 2002 nenáviděného “pravičáka” Jacquese Chiraca za prezidenta - když v prvním kole propadl její kandidát a ve finále se rozhodovalo mezi Chiracem a krajně nacionalistickým Jean-Marie Le Penem. Mezi zlem a větším zlem je vždycky rozdíl - a je dobré jej rozpoznat.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to těžká chvíle, ale musíme si zvykat. Nejen kvůli všem příštím senátním volbám, ale i pro nás to bude dost možná velká generálka na prezidentské volby. Až bude v druhém kole stát proti Muži bez páteře Agent ruských peněz, budeme muset všichni zatvrdit svá srdce a s kamennou tváři si za prezidenta vybrat menší zlo - nemilovaného konformistu Jana Fischera.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.