Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Tiskněte peníze! Slovo jako schodek si vymažte ze slovníku

Muž s respirátorem před závodem Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž s respirátorem před závodem Škoda Auto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Každá pátá rodina je měsíc od prázdné špajzky, potažmo exekuce. Každá druhá rodina je od hrozícího vzdálená tři měsíce. Mohlo by se nám proto snadno stát, že sice vyhrajeme boj s virem, ale statisíce, až miliony lidí skončí v bídě. Což nemůžeme dopustit.

Na pojmy jako „vyrovnaný rozpočet“, „schodek rozpočtu“ či „státní dluh“ teď na pár desítek měsíců úplně zapomeňte. Vymažte si je ze slovníku.

Sektor služeb je v podstatě úplně mrtvý, statisíce živnostníků jsou bez šance si vydělat, postupně zavírá i průmysl – málokdo asi dovede dopočítat, co znamená uzavření Škody Auto pro celý český byznys. A je důležité připomenout jedno: tuto ekonomickou krizi technicky vzato způsobil stát – a stát ji také musí vyřešit.

Ne, nespadli jsme z Marsu, víme, že koronavirus nevyvinul Andrej Babiš s Adamem Vojtěchem. To je vis maior, zásah vyšší moci. Ale stát mohl říci: „Jedeme dál, pár tisíc lidí umře, ale hlavně musíme udržet kola výroby“ (což některé jiné země skutečně dělají).

Jenže my jsme se rozhodli jinak, slovy kancléřky Angely Merkelové: „My jsme společnost, které záleží na každém životě a každém člověku.“ Kvůli této volbě ale hrozí statisícům lidí bída, protože nemají jak si vydělat na večeři. A zde musí zasáhnout právě stát. Protože stát je tady pro nás, nikoli pro potěchu ratingových agentur.

Bude to strašně drahé. Vláda ve středu ohlásila zcela bezprecedentní pomoc hospodářství: sto miliard přímo a devět set miliard v zárukách. Bilion korun, tedy stejně, kolik chystá mnohem bohatší Rakousko. Ale lze předpokládat, že náklady budou ještě vyšší. Už chápete, proč je nutné na některá slova zapomenout? Máme svým způsobem kliku, že zadlužení státu je velmi malé – za posledních sedm let kleslo vůči HDP ze 41 na 29 procent.

Nyní naopak pojedeme z kopce – a musíme se začít odstrkovat už teď, aby lidé měli i v dubnu co jíst.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!