21. března 2016 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Trapas na 140 znaků. Ani po dekádě neumí Česko s Twitterem zacházet

Twitter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter | foto: /AP

PRAHA V České republice mají aplikace jako Facebook a Twitter tak trochu pověst zábavy pro mentálně narušené. V mnohém oprávněně, protože jako mentálně narušení se tam mnozí chovají. Nepochopení je obsaženo už v jazyce: zatímco dominantně se Twitter i Facebook nazývají „social media“, u nás říkáme „sociální sítě“.

Sociologický pojem, s nímž přišli v předminulém století Émile Durkheim a Ferdinand Tönnies, jsme napasovali na webovou aplikaci – a podle toho to vypadá. Zejména proto, že Facebook je možná pro děti, ale Twitter bere svět politiky a byznysu zatraceně vážně.

Asi největší minelu předvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Ve chvíli, kdy celá Evropa honila poslední atentátníky z Paříže, napsal senzačně: „Česká policie zadržela mezinárodně hledanou osobu podezřelou z vazeb na teroristy.“

Všichni zpravodajové si už chystali bleskovou zprávu..., až se ukázalo, že policie zadržela Kurda, jehož Turecko obvinilo za to, že se setkal s mužem, jenž vylepoval plakáty pro zakázanou stranu. O moc lépe se na Twitteru nechová ani jinak uměřený profesor Petr Fiala. V jednom ze svých tweetů se naváží do člena rady ČTÚ: jak si může dovolit kritizovat ODS, když jej do rady ODS nominovala?! Andrej Babiš má sice profesionálně spravovaný účet bez osobních urážek, ale obrázek „normálního chlapa“ močícího na festivalu vzala chuť k jídlu mnoha jemným uživatelům.

Kapitolou samou pro sebe je Miroslav Kalousek: ten uráží na Twitteru lidi tak, jak dělá léta v textových zprávách a telefonních hovorech. Asi k němu stále nedolehlo, že Twitter je veřejný. Jeho řádění dosáhlo takových rozměrů, že mu web Hospodářských novin věnoval samostatný článek Sebevražda politika ve 140 znacích.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!