Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Turisty lze lákat heslem ‚Česko, země zločinců‘

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA: JIŘÍ BENÁK

Praha Jestli je nějaké téma v České republice věčně zelené, pak jsou to přeplněné věznice. Od roku 2002, kdy jsme měli zhruba dvanáct tisíc vězňů ve výkonu trestu, počet lidí za mřížemi nepřetržitě stoupal. A to tak mohutně, až dosáhl skoro dvojnásobku.

Přeplněné šatlavy trápily celou justici, která se dlouhodobě přimlouvala u hlavy státu za vyhlášení milosti. Když Václav Klaus nakonec amnestii a abolici vyhlásil, bylo z toho velké mrzení... Ale my se budeme věnovat jen tomu, že na svobodu propustil zhruba sedm tisíc lidí. Věznice si oddechly. Ale v tu chvíli varoval vládu ekonom Libor Dušek na základě sofistikovaného modelu jménem Prismod: „Do tří let budou vězení zase přeplněná.“ Přesně tak se i stalo.

Ačkoli naštěstí nemáme na negativní premianty, jako jsou USA či Rusko, v Evropské unii jsme za Litvou a Lotyšskem hned třetí v počtu vězňů na počet obyvatel. Jak je to možné? Jsme snad národ samých zločinců? Ne, důvod není v genech, ale v systému. V tom, koho, za co a jak trestáme.

Jak říkají sami ředitelé věznic: u nás sedí lidé, kteří by jinde nemuseli. Ještě nedávno byla jízda bez řidičáku trestným činem, stejně jako zavíráme za neplacení alimentů. To ještě v devadesátých letech nebyl trestný čin, ve vězení je přitom půldruhého tisíce lidí. Jistě že jde o velikou lumpárnu, ale copak dětem přijdou z vězení peníze? Z karceru nikdo výživné nepošle, naopak hrozí, že po návratu na tom bude ještě hůř.

Vezměme výše zmíněnou jízdu bez licence: opravdu bylo nutné takového člověka hned zavřít? Nestačilo mu dát pořádný peněžní flastr nebo třeba natvrdo zabavit auto? Stejně tak neplatiči alimentů nechť chodí třeba denně na hodinu nucených prací, výdělek ať se rovnou pošle potomstvu. Ale odsuzovat je do chládku je prostě hloupost.

Jedna věc je neposílat do vězení ty, kdo tam nepatří: za bagatelní věci lze trestat pokutou, propadnutím věci či třeba domácím vězením. To je ta lehčí část. Nejtěžší úkol přichází až po propuštění: nedělat z „kriminálníka“ takřka automaticky „doživotního kriminálníka“. Kdyby soudy nebyly tak přísné na recidivisty, kdybychom se snažili, aby potížisté už nepáchali trestnou činnost, všichni bychom na tom vydělali. Ale jde o velmi náročné změny, i kdyby k nim byla politická vůle. O čemž si dovolujeme pochybovat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!