Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Tygrovaní pokrytci. Nejsme náhodou nechtěnými spolupachateli?

Pachatelé pro svoji činnost nechtěli bílé tygry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pachatelé pro svoji činnost nechtěli bílé tygry. | foto: Celní správa ČR

Víte, co je to kuna? Kuna, to je taková malá potvora, které vám po nocích dělá randál na půdě a pak vám přehryže všechny dráty v autě. Nelze se jí zbavit. Kuna je skutečná hrozba pro všechny domkáře a chalupáře. Abyste se zbavili kuny, můžete zkusit spoustu věcí – ale podle mnohých je nejspolehlivějším prostředkem tygří lejno.

Ano, je to tak. Nejen tradiční čínská medicína věří na zázračné tygří účinky, ale spoléhá se na ně i velká část českého venkova. Na rozdíl od Asiatů ale potřebujeme tygra živého, nikoliv rozvařeného na sulc. V principu ale úplně stejně věříme v magickou moc třetí největší šelmy na světě.

Druhým tygřím pokrytectvím je ohromné emoční pohoršení, které v nás zabíjení starých tygrů vyvolává. Starého koně klidně nameleme do salámu, staří služební či sportovní psi často končí injekcí penpobarbialu nebo emburtamidu do srdce. Nedosti na tom! S ledovým klidem masově zabíjíme mladé slepičky i kohoutky a říkáme tomu „výroba kuřecího masa“. Ti se skutečně vyvinutými chuťovými buňkami si pak s oblibou pochutnávají na těch nejněžnějších obětinách – zabitých jehňátkách, jimž po utracení říkáme – jehněčí. A ve skutečně vybraných restaurantech potom narazíte na lahůdku – mléčné tele. Než si na něm pochutnáte, koukněte se napřed nějakému telátku u struku do té jeho tlamy, o. k.? Přejeme dobrou chuť!

Ano, víme, že policie nezasahuje proti překupníkům z důvodů nějaké mravní přecitlivělosti, ale protože dotyční porušují mezinárodní dohody o ochraně zvířat, zejména těch ohrožených vyhynutím kvůli naší hamižnosti. Nicméně obchod s tkáněmi nás staví před složité otázky: není to právě striktní zákaz zabíjení a prodeje, který činí z tygřích buněk neskutečně drahou komoditu? Není vysoká cena jedním z důvodů, proč pytláci zabíjejí tygry v divočině? Nevedl by náhodou masivní „komerční chov“ tygrů, pod řádným dohledem úřadů, k úbytku pytláků a podobných lumpů, kteří je i v Česku zabíjejí brutálně a fakticky vlastně mladé?

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?