Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Vítejte v Blbákově. Kabinet tančí mezi vejci

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Národ deseti milionů fotbalových trenérů, deseti milionů hokejových trenérů a deseti milionů expertů na radikální politický islám se během pár dní přeškolil na národ deseti milionů epidemiologů. Každý z nás stojí s lebkou v ruce a ptá se: „Promořovat, či nepromořovat? To je, oč tu běží.“ Leč vedle těchto zásadních dilemat tu parlament schvaluje různé ptákoviny – třeba kdo krizi přežije a kdo zahyne. Vítejte v Blbákově.

Sněmovna schválila klíčové parametry státní pomoci těm, kdo si buď nemohou vydělat na živobytí, nebo jim výpadek příjmů hrozí pádem do exekuční pasti.

Začněme živnostníky: pětadvacet tisíc čistá ruka je klasickou nesmyslnou dávkou: dostane ji jak ten, jemuž příjmy vůbec neklesly, tak ten, jemuž nepokryjí ani splátky úvěrů a nájem. Přesto ji nebudeme kritizovat. Poslanci se snažili proplout mezi skalami jménem Rychlost a Adresnost – a tyto požadavky jsou v přímém protikladu. Rychlost znamená dát rychle a příliš neřešit, kdo pomoc dostane, adresnost znamená pomoci adekvátně jen těm, kdo pomoc potřebují.

Vláda původně chtěla pomoci jen těm živnostníkům, jimž poklesly tržby o deset procent – a setkala se s takovou kritikou, že se raději rozhodla pomoci všem. V principu s ní souhlasíme: psali jsme opakovaně, že je menší zlo, když pomůžeme nějakému podvodníčkovi, než abychom odmítli pomoc někomu, kdo ji nutně potřebuje.

Druhou zásadní změnou je možnost odkladu splátek úvěrů. To je úplně jiný nástroj – má pomoci zejména těm nejchudším, aby nespadli do exekuční pasti. Není tajemstvím, že při sebemenších náznacích potíží přicházejí o práci tzv. agenturní pracovníci, lidé pracující tzv. na dohodu (DPP či DPČ) a lidé pracující na stavbách i jinde doslova načerno.

Všem těmto lidem, v době konjunktury jakž takž přežívajícím, hrozí krize pádem doslova do hladomoru. A nejen jim, ale zejména jejich rodinám. V tomto ohledu je obdivuhodné, že populistická vláda dokázala najít společnou řeč s experty z neziskového sektoru a snaží se minimalizovat dopady očekávané krize.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...