11. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Vlajka vzhůru letí. Klaus mladší je jednoznačně nejlepší rétor

Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Konzervativcům se ježí všechny chlupy na páteři, když se „konzervativní hodnoty“ jali obhajovat lidé jako Václav Klaus mladší (jenž sám o sobě kdysi v jednom vtipném sloupku napsal, že je „liberál a cynik“) či prominent normalizační historie Vlastimil Vondruška. Svět chce být klamán.

Jenže, ruku na srdce, junior není první politik, jenž prosazuje úplný opak toho, co sám osobně ztělesňuje. Klausův nejnovější politický projekt bychom mohli asi nejlépe nazvat „národním bolševismem“, protože explicitně klade dopředu národ a implicitně volá po starých dobrých kulturních pořádcích, jaké tady panovaly před rokem 1989.

Před Listopadem byly takřka všechny romské děti zavřené ve zvláštních školách (žádná zločinná inkluze), lidé, kteří nepracovali, byli trestáni za „příživnictví“ (seškrtáme dávky) a pálence z brambor se říkalo rum (nenecháme si u Bruselu nic diktovat).

Městští intelektuálové se budou juniorovi posmívat. Budou se smát obhajobě minulých zvyklostí i truismům typu “Ochráníme české řidiče. Doprava musí být především rychlá a plynulá,” ale nemylme se: právě po těchto přehledných časech je značná poptávka. V tomto smyslu je Klausova Trikolóra (vtipálky okamžitě překřtěná na Vlajku) skutečně konzervativní: vytváří iluzi, že se můžeme vrátit do starých časů, kdy se nás svět okolo vlastně netýkal a žili jsme v báječném bezčasí.

Ostatně na podobných resentimentech báječné minulosti a odporu k nenáviděnému Bruselu se politicky prosadila jedna z nejvýraznějších tváří brexitu, nynější hlavní kandidát na britského premiéra Boris Johnson. Od něj VK jr kopíruje mnohé. Klausovým příznivcům je takové konstatování bezpochyby kdesi u ­prvoúst, ale hlavní heslo „vzít si naši zemi zpátky“ je slogan doslova a do písmene opsaný. A Klaus opisuje z Británie nejen slogan, ale celý směr i provedení, chtělo by se říci.

Zdálo by se, že v české politice pro takový projekt není místo. Nostalgii starších generací obsluhuje KSČM, ANO a dříve zejména ČSSD. Nenávist ke všemu z ciziny má na štítě vepsánu projekt Tomia Okamury. Konzervativní hodnoty tu obhospodařují zejména lidovci, částečně i ODS. Jenže právě pro poslední z nich může být juniorova strana ohrožením. Petr Fiala správně říká, že „napravo od ODS může být jen zeď“, ale pokud se mu tam bude tlačit Klaus, bude muset celou ODS zakormidlovat více k národoveckému okraji.

Klaus vyzobává rozinky z trajektorií i programů ANO, SPD, KSČM i ODS. A v tom je asi největší riziko pro všechny nevoliče Trikolóry: bude-li projekt alespoň částečně úspěšný, donutí k změně akcentu a pozic veškerou konkurenci.

Jedna věc však byla na představení nového hnutí nepochybná: juniorovi sluší role provokujícího lídra mnohem lépe než role řadového poslance. Šéf, obklopený lidmi kteří doslova tleskají každému jeho slovu je poloha, v níž se cítí jako ryba ve vodě.

A právě tady je jeho největší síla a nakonec i jediná šance, jak se prosadit mezi dnes již deseti parlamentními stranami. Prezident Miloš Zeman nemá konkurenty, ale ze všech současných stranických lídrů je Václav Klaus junior jednoznačně nejlepší rétor. Nejlépe umí s voliči komunikovat napřímo. Nadprůměrně chytrý, nadprůměrně vzdělaný, nadprůměrně vtipný a neštítící se jakéhokoli verbálního faulu, jen aby dostal své sdělení k voličům. Dostane-li se do přímé konfrontace s konkurenty, zažijí ostatní partajní předáci horké chvilky.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?