Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KAMBERSKÝ: Vysokým školám nejvíce škodí ony samy

Vysokým školám nejvíce škodí ony samy. Každou chvíli čteme o přepálených odměnách, v tomto ohledu není příběh bývalé děkanky ČVUT Aleny Kohoutkové výjimečný. Výjimečný a důležitý je z jiných důvodů: ukazuje dlouhodobý systémový průšvih. A teď vůbec nemyslíme fakt, že z jejího příjmu (v přepočtu 455 tisíc za měsíc) by na méně bohaté fakultě vyžilo deset profesorů. Její příběh ukazuje, proč je české vysoké školství v maléru. A zejména, proč se z toho maléru a zaostávání nemůže dostat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

24. 3. 2018 19:54

Paní zřejmě šetří na plastiku.

0 0
možnosti

J. Kotala

24. 3. 2018 7:41

Je to mafie. Přikrádají si jen vyvolení. Ti co jsou v místním VŠ gangu. Mají tolik svobod, že s tím nejde nic dělat.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 23:26

Jenze ono je to takto treba i s Ceskou televizi. Byt placeno z verejnych penez, je nad tim minimalni moznost kontroly. A mantru to ma uplne stejnou, nedotknutelnost, nekritizovatelnost. Ono toho je proste vic.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 23:44

Rada České televize. Neslyšel jste?

0 0
možnosti

23. 3. 2018 13:56

Trefa! Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že skutečným cílem lidí na ČVUT není vytvořit špičkovou školu. Cílem je vybudovat pohodlný post, dojit dotace a případně si ještě dělat privátní "bokovky".

Proto lidé na veřejných školách ve své naprosté většině radostně přijali chování státních ouředníků. Svou odbornou podprůměrnost a managerskou neschopnost vyvyžují nalézáním do různých komisí (dotačních nebo vlivových). Schopnější lidé odcházejí nebo jsou zašlepáváni.

Samozřejmě platí, že dobré školství je základem konkurenceschopnosti státu. To si tito lidé rádi přibíjejí na prsa, když natahují ruku. Ve skutečnosti se ale děsí aby k tomu někdy skutečně došlo. Stávající systém je pro ně ráj, který my blbci platíme.

Pokud školy, včetně těch soukromých, nebudou odměňovány za kvalitu, je šance na změnu nulová.

0 0
možnosti

24. 3. 2018 22:28

No: ... a co je na tom nového ? Tak to bylo vždycky. :-) ... tedy myslím od dob socialismu.

... a totéž platí o všem spojeného s vědou s výjimkou těch, kteří mají podnikatelský záměr nebo spolupráci vyšší úrovně západním směrem.

Nepřítel ale není ČVUT, ale politici: těm to vyhovuje. Se školstvím se volby nevyhrávají. Dobré školy se projeví za dlouho.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 10:54

Jsme zaostala rozvojova zem. Za to jsou samozreme spoluzodpovedne vysoke skoly. Neni treba operovat s tim, kolik profesori vydelavaji. Je ale treba se zeptat, co za to republika dostane. Jestlize se podivame na techickou uroven nasi spolecnosti, tak je to proklate malo.

0 0
možnosti

J. Zima 869

23. 3. 2018 12:54

Degradace vzdělání zvláště vysokoškolského není jen u nás. Je to trend v celém západním světě. Samozřejmě špičkové soukromé školy jako MIT si standard hlídají, ale to je malé procento. Jsme svědky rozmachu naprosto nesmyslných humanitních oborů, které jen vysávají peníze a které lze připrovnat k "vědám" jako vědecký komunismus nebo marxistická filozofie. Zde jen pro ilustraci některé katedry z Olomoucké Univerzity Palackého:

„Centrum pro studia komiksu“

„Antidiskriminační právní klinika“

„Environmentální právní klinika“

„Právo pro každý den – Street Law“

„Právní klinika ombudsmanské praxe“

„Studentská laboratoř lidských práv“

„Centrum prevence rizikové virtuální komunikace“

„Katedra společenských věd v kinantropologii“

„Právní klinika uprchlického a cizineckého práva“

0 0
možnosti

P. Dostál

23. 3. 2018 8:33

V tomto případě asi budu s panem Kamberským souhlasit, problém je přímo v nastavení. Normálně není možné naplno zvládat dvě vedoucí pozice, tedy děkana a vedoucí katedry. Pokud z nějakých důvodů jako děkan nechci či nemohu jmenovat místo sebe jiného vedoucího katedry, rozhodně musím většinu práce delegovat na někoho jiného, proto bych za to neměl pobírat milionové odměny. A tady je ten problém. Děkan, který udělá něco takového, by měl mít problémy s akademickým senátem. Jenže nemá, protože volba děkana vždy složitá vnitrofakultní politika poháněná spory významných kateder a když už někoho zvolí, tak ho určitě nebudou chtít odvolat. Tak funguje zastupitelská demokracie za cizí prachy vždycky, v parlamentu to je stejné. Ale jak to vyřešit, to ještě nikdo nevymyslel

0 0
možnosti

F. Navr8til

23. 3. 2018 8:16

Problém skutečně nejsou odměny pro pedagogy. Problémem je systém dotací na hlavu. Vysoké školy pak nabírají studenty, kteří by dříve měli potíže i s výučním listem, bobtnají fakulty společenských věd a humanitních studií, kde se absolvent jen naučí mlátit pantem a naprosto chybí propojenost výuky, praxe a nějaký dlouhodobý program nebo vize do budoucnosti. Ostatně vidíme na vlastní oči, že do čela vysokých škol se dostávají muzikologové a sociologové, naprosto odtrženi od skutečného života, jen proto, že umí perfektně vyplňovat žádosti o granty a dotace.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 8:23

A "politologové" viz Fiala. Chyba je skutečně v systému, zavedeném zde politiky a ne odborníky.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 7:23

A podobně je to se vším, co řídí stát a potažmo politické strany. A nejde jen o školství, ale i zdravotnictví a pod. A navíc, studenti, zejména ti nezletilí jsou některými politickými stranami (ODS, TOP 09, KDUČSL, Piráti, ČSSD atd) zneužíváni k prosazení jejich temných cílů a vyháněni do ulic protexstovat tu proti tomu, tu onomu. Zejména jsou přemlouváni k nerespektování výsledků voleb a je jim tak do hlav vtloukán pokživený pohled na samotnou demokracii. Zeman rozpustil Sněhurku při hře, Babiš píchl Šípkovou růženku do prstu, Okamura podal Sněhurce otrávené jablko. Důsledky jsou tritní. Paralýza řízení státu a jeho moci zákonodárné a výkonné. A kdo je konkrétně na vině? Kalousek, Fiala, Sobotka, Hamáček, Bělobrádek, Jurečka, Němcová, Udženia, Filip, ale i Svěrák, Štěpánová, Jan Hrušínský a jim podobní.

0 0
možnosti

23. 3. 2018 11:57

Nerespektování výsledku voleb by spočívalo v bránění zvolenému jedinci vykonávat získanou funkci či mandát. Veřejný protest proti jeho konkrétním činům je pouze vyjádřením názoru, což k demokracii nepochybně patří.

0 0
možnosti

D. Fajt

23. 3. 2018 7:00

Doufám že studenti půjdou za tu paní , aby jí nikdo neublizoval!!!

0 0
možnosti