Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Vysvědčení: 4–. Naše vzdělávací programy potřebují radikální redukční operaci

Názory

  11:15
Praha - To, co loni vypadalo jako splněný sen většiny školáků, se proměnilo v noční můru: z pár týdnů volna se stal takřka rok chaosu, izolace a nudy u monitorů. Přesto bychom si mohli z uplynulých šestnácti měsíců vzít spoustu poučení a udělat naše školství o třídu lepší – jen kdybychom chtěli. Obávám se však, že vše zůstane při starém.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petr LundákMAFRA

Kvůli odstávkám a distanční výuce málokde stihli probrat všechno učivo tak důkladně jako v běžných letech. A při té příležitosti leckteří rodiče nahlédli, jaké nepotřebné zbytečnosti klínujeme dětem do hlaviček. Geografický rozhled je potřeba, ale musí páťáci vědět, že největší evropské jezero je „Ladožskoje ózero“? A proč, při Ámosovi, jim tlučeme do hlaviček, že Liberecký kraj se vyznačuje textilním a sklářským průmyslem?

Můžeme brát předmět za předmětem a sestavíme nekonečný list zbytečností, které děcka zapomenou s okamžikem napsané písemky. Poznat větu hlavní a vedlejší je znalost užitečná, ale k čemu třeba umět jednotlivé poddruhy vedlejších vět příslovečných? Čtvrtou dekádu se živím slovem psaným, a nic takového jsem ani jednou nepotřeboval. 

Nemluvě o teroru přístavků, kdy leckteré chytáky nedovedou bez náhledu do pravidel vyřešit ani vystudovaní bohemisté. Půlka žáků si není jistá, kde psát i a kde ypsilon, ale hlavně že umějí označit přísudek jmenný se sponou! Naše rámcové vzdělávací programy potřebují radikální redukční operaci – ale zatím krom fyziky kde nic, tu nic.

Univerzity by se měly inspirovat zahraničím a přednášky streamovat a nahrávat – nejen pro absentující studenty, ale zejména pro možnost si složitější místa přehrát znova před zkouškou. A tak dále a tak dále, študáci a kantoři mají desítky poučení z covidu. Bohužel vítězství české reprezentace na fotbalovém Euru je řádově pravděpodobnější než modernizace našeho pravěkého školství.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY pro automotive 50.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Mohlo by vás zajímat