8. dubna 2016 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Konečně jsme se zbavili Iráčanů. My, národ škeblí

Pracovníci Nadačního fondu Generace 21 podle televize řekli, že tato skupina,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci Nadačního fondu Generace 21 podle televize řekli, že tato skupina,... | foto: Tomáš BlažekMAFRA

PRAHA Vláda zařízla přesídlení křesťanských rodin z Iráku. Je to špatná zpráva: špatná, protože trestá většinu běženců za to, jak se zachovala menšina; špatná, protože si fakticky myjeme ruce nad utrpením jiných; a do třetice špatná proto, že usvědčuje vládu z pokrytectví a nekompetence.

To vláda podepsala smlouvy s Generací 21, to ona celý projekt posvětila. A pokud se chceme vysmívat naivním křesťanským nadšencům, pak pro úřady nic takového neplatí: s přesidlováním mají čtvrtstoletí zkušeností. Řídily imigraci lidí z Kazachstánu, Ukrajiny, Rumunska i Balkánu, zejména za války v Bosně. To, že ministerstvo vnitra nepožadovalo využití těchto zkušeností v praxi, je selhání vlády – a ministra vnitra zejména. Kdyby se akce povedla, vláda by se chlubila, jak pomáhá uprchlíkům. Když projekt narazil, myje si každý ministr ruce divočeji než Pilát Pontský s králem Macbethem dohromady.

Dnes jsme všichni strašně chytří, co všechno udělal spolek Generace 21 špatně. Ano, udělal. Ale taková slova zní strašně falešně od lidí, kteří nedělají nic, sedí na zadeli a jen se pošklebují těm, kteří vymýšlejí, zkoušejí a riskují. V tomto ohledu je každá ex post kritika nevkusná.

Tedy... až na to, jak se dnes organizátoři stavějí ke svým klientům. „Zdá se mi, že z jejich strany šlo o jakési licitování. „Neznám dobře orientální kulturu...“ Tedy krach je vinouorientální kultury, kterou dobře neznáme, přitom jsme ale veškerý výběr běženců nechali na jediné (a problematické) osobě.

Není možné pomáhat tak, abychom z nezdaru obvinili příjemce pomoci. Obviňovat klienty znamená, že projekt byl špatně připraven, respektive neměl nikdy začít. Proto taková slova nikdy neuslyšíte od Adry, Charity, Člověka v tísni ani nikoho dalšího, kdo pomáhá lidem v Barmě či třeba v severočeských ghettech. Je dobré si přiznat: neumíme vyřešit všechnu bídu světa, ne vždy lze pomoci a nikdy nelze pomoci lidem, kteří pomoc nechtějí. Chytrá pomoc se proto soustředí tam, kde má největší páku, tedy kde naše úsilí a peníze dosáhnou nejvyššího užitku.

Horoucí srdce aktivistů spolu s chladným kalkulem vlády mají jasný výsledek. Slovy Viktora Černomyrdina „dopadlo to jako vždycky“. Občas je třeba některé věci říci nahlas, i když se nikomu nechce: ředitel Odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra odvedl za čtvrt století spoustu velké práce. Ale zjevně už nastal čas odejít.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!