14. srpna 2014 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zakažte volby!

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka na schůzi poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka na schůzi poslanecké sněmovny | foto: ČTK

Nejlepší televizní satiru nevyrábí ani jedna ze soukromých stanic, natož ta drahá stanice veřejnoprávní. To nejlepší o české politice najdete jen na stream.cz pod názvem Kancelář Blaník. Je to hustohustý, tvrdý popis politiky bez příkras a jakýchkoli ideálů, poslední díl se už blíží 300 000 shlédnutí. (Nepouštět babičce, obsahuje vulgarismy.)

Jeden z nejlepší dílů se jmenuje Nadsobotka - uvidíte živou hvězdu z Ordinace v Růžové zahradě Sandru Novákovou, která se pokusí dodat našemu panu premiérovi trochu více testosteronu…

Nadsobotka je jeden z prvních dílů, tudíž reflektuje náladu na počátku jara, kdy bylo všude plno ministra financí Andreje Babiše a premiér Bohuslav Sobotka jakoby stál někde v koutě.

Na ono krátké, sedmiminutové video jsem si vzpomněl teď v létě, když napřed premiér obcházel jednotlivé ministry a poté jim vicepremiér uděloval audience - a milostivě rozděloval miliardy. Od obou promyšlené a docela vtipné letní divadýlko pro voliče, akorát v klipovité době z toho ten starší zase vyjde lépe: jako král, za nímž ostatní ministři chodí s prosíkem a on jim laskavě rozdává zlaťáky. Kdo je tady větší šéf?

****

Budeme doufat, že čtenáři serveru Lidovky.cz takto klipovitě svět nevnímají. Velkorysé rozdávání z cizího je vždycky problém - zejména když ty peníze ještě reálně neexistují. Pan ministr pouze předpokládá, že mu do kasičky natečou.

Andrej Babiš počítá se stomiliardovým schodkem, státní dluh je víc jak jeden a půl bilionu, jen na úrocích letos zaplatíme šestašedesát miliard. Ano, většinu schodku státního rozpočtu sežerou splátky úroků našich dluhů.

Andrej Babiš jako člověk a byznysmen je spořivý - tak proč je Andrej Babiš jako politik marnotratný? Proč v půlce roku rozdává, místo aby o těch šestnáct miliard snížil deficit? Ty podzimní volby by se měly vážně zakázat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!