Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
2. září 2016 9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman a Čáslavská. Jen malý člověk nepřekročí křivdy ani nad rakví

Prezident republiky Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Miloš Zeman je veliký muž. Měří takřka metr devadesát, jeho hlas ve sněmovně vždy hřměl jak bouře, z vysmívané ministrany jménem ČSSD vybudoval zásadní politickou sílu. Byl jejím prvním předsedou sněmovny, prvním premiérem a podařilo se mu dobýt i Hrad. Veliký muž, jenž nedovede překonat nízkost své povahy.

Ne, nelze se panu Zemanovi divit, že neměl k Věře Čáslavské ten nejlepší vztah. Byla to paní Čáslavská, kdo výrazně podporoval jeho soupeře Karla Schwarzenberga. Byla to paní Čáslavská, která mu v živém televizním vysílání vyčetla podporu od komunistů. Byla to paní Čáslavská, která do něj opakovaně zajížděla: ani coby čestná předsedkyně ČOV nedokázala přijít na slavnost, protože, jak pravila, „má svobodomyslná povaha mi nedovolí, abych navštívila současný Hrad, z jehož prostor je vysílána jen negativní energie“.

V rozhovoru pro LN před dvěma lety byla pak i krutá: „Vždyť tahle země od jeho zvolení jen přešlapuje na místě. Nejprve pomohl složit vládu, aby hned nato jmenoval své kamarády a stoupence do vlády, která ani nedostala důvěru parlamentu. A po neúspěchu své protežované strany ve volbách vše jen úmyslně protahuje. Podle mne je on tou brzdou. Co už za svého vladaření nadělal trapasů, třeba u klenotů.“ Řečeno hantýrkou prvňáčků: Ona si začala a nebyla vždy úplně fér. Jenže kdo neunese kritiku, nechť nevstupuje na veřejné kolbiště. A už vůbec by neměl kandidovat do prezidentského úřadu.

Hradu trvalo celých dvanáct hodin, než se odhodlal ke kondolenci, která obsahovala jednu jedinou větu: Její mimořádné sportovní úspěchy zůstanou navždy v myslích nás všech. Problém vyjádřené soustrasti je zjevný: mimořádná síla a mezinárodní respekt paní Věry nestály jen na sportovních úspěších, ale právě v kombinaci sportovních úspěchů a občanských postojů. Zejména v roce 1968 a v průběhu normalizace.

Miloš Zeman, stejně jako Věra Čáslavská, podporoval reformní pražské jaro 1968. Oba si vysloužili nelibost režimu: paní Čáslavská žila v izolaci a chudobě, panu Zemanovi byla odepřena lukrativní místa. Paní Čáslavská na rozdíl od pana Zemana za posledních padesát let ani jednou neměnila názory – možná i to současného hradního rezidenta iritovalo. Ale nedokázat překonat osobní a politické antipatie ani nad rakví?

I v dobách své gymnastické slávy měla paní Věra pouhých 160 centimetrů. Více naznačovati netřeba.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?