Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman nemá nic jisté. Bude to ještě drama

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Volby v České republice mají jednu jistotu: vždy přinesou nějaké drama a nějaké překvapení. Výsledek volby ale vlastně překvapivý vůbec není. Do druhého kola postoupil Miloš Zeman a Jiří Drahoš, v pořadí a v podstatě i s podporou jaké předpovídaly průzkumy.

Ale jinak jsem zažili překvapení, možná i šok. Dnes asi jen ta překvapení příjemná (pro kandidáty): mladý a neznámý učitel Marek Hilšer bojuje prsa na prsa s neskonale známějším a bohatším Michalem Horáčkem.

Deset procent „urval“ nejjemnější z kandidátů, před půlrokem v podstatě zcela neznámý diplomat Pavel Fischer. To je určitě veliká vzpruha nejen pro něj, ale i pro voliče nostalgicky vzpomínající na dobu, kdy na hradě českých králů úřadoval Václav Havel.

A radost má samozřejmě i Jiří Drahoš. Ten celou svou kampaň postavil na tom, aby měl co nejlepší podmínky pro kolo druhé.
V tom nevítězí ten, kdo je nejvyhraněnější, ale ten, kdo je méně nepřijatelný. Šance Jiřího Drahoše na vítězství za čtrnáct dnů jsou před druhým kolem poměrně reálné - což je zjištění, kterému by před dvěma lety věřil málokdo.

Kameraman natáčí v sídle Strany práv občanů v Praze, kde sledoval prezident...
Prezidentský kandidát Pavel Fischer (na snímku) 13. ledna 2018 v pražské...

Nejsložitější otázka pak zní: jak vyhodnotit výsledek Miloše Zemana? Po pěti letech má mnohem lepší výsledek než tehdy v prvním kole, ale zdá se, že soupeře bude mnohem těžší porazit - právě proto že Jiří Drahoš nevzbuzuje příliš negativních emocí. A výsledek pod 40 procent znamená, že obhajobu vůbec nemá jistou.

Bude to těsné. O jménu příštího prezidenta rozhodnou dva faktory: kolik voličů Pavla Fischera, Marka Hilšera a Michala Horáčka půjde za čtrnáct dní volit.

A zda není někde skrytý “balík” voličů Miloše Zeman, kteří k prvnímu kolu nešli (protože jeho postup byl jistý) a které by stávající prezident mohl teď zmobilizovat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....