13. ledna 2018 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman nemá nic jisté. Bude to ještě drama

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Volby v České republice mají jednu jistotu: vždy přinesou nějaké drama a nějaké překvapení. Výsledek volby ale vlastně překvapivý vůbec není. Do druhého kola postoupil Miloš Zeman a Jiří Drahoš, v pořadí a v podstatě i s podporou jaké předpovídaly průzkumy.

Ale jinak jsem zažili překvapení, možná i šok. Dnes asi jen ta překvapení příjemná (pro kandidáty): mladý a neznámý učitel Marek Hilšer bojuje prsa na prsa s neskonale známějším a bohatším Michalem Horáčkem.

Deset procent „urval“ nejjemnější z kandidátů, před půlrokem v podstatě zcela neznámý diplomat Pavel Fischer. To je určitě veliká vzpruha nejen pro něj, ale i pro voliče nostalgicky vzpomínající na dobu, kdy na hradě českých králů úřadoval Václav Havel.

A radost má samozřejmě i Jiří Drahoš. Ten celou svou kampaň postavil na tom, aby měl co nejlepší podmínky pro kolo druhé.
V tom nevítězí ten, kdo je nejvyhraněnější, ale ten, kdo je méně nepřijatelný. Šance Jiřího Drahoše na vítězství za čtrnáct dnů jsou před druhým kolem poměrně reálné - což je zjištění, kterému by před dvěma lety věřil málokdo.

Kameraman natáčí v sídle Strany práv občanů v Praze, kde sledoval prezident...
Prezidentský kandidát Pavel Fischer (na snímku) 13. ledna 2018 v pražské...

Nejsložitější otázka pak zní: jak vyhodnotit výsledek Miloše Zemana? Po pěti letech má mnohem lepší výsledek než tehdy v prvním kole, ale zdá se, že soupeře bude mnohem těžší porazit - právě proto že Jiří Drahoš nevzbuzuje příliš negativních emocí. A výsledek pod 40 procent znamená, že obhajobu vůbec nemá jistou.

Bude to těsné. O jménu příštího prezidenta rozhodnou dva faktory: kolik voličů Pavla Fischera, Marka Hilšera a Michala Horáčka půjde za čtrnáct dní volit.

A zda není někde skrytý “balík” voličů Miloše Zeman, kteří k prvnímu kolu nešli (protože jeho postup byl jistý) a které by stávající prezident mohl teď zmobilizovat.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč